Suomessa on kymmenittäin vanhustentaloja, jotka ovat asukkaiden puutteen vuoksi maksuvaikeuksissa tai konkurssiuhan alla, osa jo konkurssissa.
Tiloista vastaavat erilaiset vanhustenkotiyhdistykset, jotka ovat rakennuttaneet tilat aikanaan kuntien takauksilla. Nyt takauksia alkaa tulla kuntien maksettavaksi, kun tilat eivät vastaa nykyvaatimuksia tai niihin ei sijoiteta asukkaita muusta syystä ja kiinteistöt jäävät tyhjilleen.
– Meille on nyt tullut takauksia maksettavaksi kahdesta vanhustentalosta noin puoli miljoonaa euroa, lisää saattaa vielä tulla, sanoo Kokkolan talousjohtaja Jari Saarinen.
Valtiokonttorin lainoissa on yleensä 40 vuoden maksuaika, jossa lyhennykset painottuvat laina-ajan loppuun. Samaan aikaan, kun pitäisi jo tehdä remonttia, paukahtavat lyhennykset suurimpina päälle. Kun aika ja vaatimukset ovat muuttuneet, moni vanhusten asunnoksi 1980-90-luvulla rakennettu kiinteistö ei enää täytä vanhustenhoidon kriteerejä.
– Siellä voi olla sellaista, että liikuntarajoitteiset eivät pääse niin hyvin kulkemaan tai tilat eivät ole enää niin hyvässä kunnossa, että sinne haluttaisiin tai voitaisiin vanhuksia sijoittaa, arvioi apulaisjohtaja Sanna Pälsi Valtiokonttorin rahoitusosastolta.
Hän ei ryhdy arvioimaan sitä, kuinka paljon konkursseja nähdään.
– Voi sanoa että konkursseja on tapahtunut jo, eikä kehitys sen enempää konkurssien kuin maksuongelmienkaan kanssa kovin positiivinen ole. Kyllä me konkursseja jatkossakin näemme, valitettavasti, sanoo Pälsi.
Kuntaliitokset vaikuttavat
Valtiokonttorilta ei ryhdytä avaamaan tarkemmin, mitkä vanhustenkotiyhdistykset ovat konkurssin partaalla ja missä. Yksi yhteinen piirre niillä kuitenkin on.


