Manchester Unitedin päävalmentaja toimiva portugalilainen Jose Mourinho on ollut viime aikoina kovan kritiikin kohteena. Nyt suunsa ovat avanneet Sky Sportsin asiantuntijat.
Videolla Manchester Unitedin putoaminen Derbylle Englannin Liigacupissa.
Perinteikäs seura ManU majailee kahdeksan pelatun kierroksen jälkeen sijalla kahdeksan. Mourinho vastasi elokuussa 0-3 Tottenham tappion jälkeen toimittajien antamaan kritiikkiin.
– Olen voittanut enemmän liigamestaruuksia kuin kaikki muut 19 valmentajaa yhteensä. Minulla on kolme, heillä on kaksi. Joten, arvostusta, arvostusta, arvostusta, sanoi Mourinho.
– Jos Lontoossa sataa huomenna, olen minä syypää. Jos tulee ongelmia Brexitin kanssa, on se minun vikani. Tässä on paljon pahuutta ja elämäni on kuin noitajahti, Mourinho sanoi voitokkaan Newcastle -ottelun jälkeen.
Sky Sportsin asiantuntijat analysoivat ja antoivat omat kommenttinsa Mourinhon työpanoksesta tulevan huippukamppailun alla. Vastaan viikonloppuna asettuu Chelsea.
Sekä Matthew Le Tissier, että Charlie Nicholas antoivat palaa Mourinhon metodeille jalkapallon ulkopuolella.
– Hänen huumorinsa on kadonnut. Hänestä on tullut kärttyinen, vanha ukko. Se on surullista, sillä kun hän saapui tänne, rakastin hänen asennetta ja ylimielisyyttä, mutta nyt hän on kadottanut kipinänsä, Le Tissier sanoo.

