Asiantuntija: Näin suomalaisten johtamistyyliä kommentoidaan maailmalla
Johtajuustutkija ja -kouluttaja Anneli Valpola kertoi Studio55.fi-lähetyksessä, että suomalaisesta johtamisesta saisi vientituotteen.
Anneli Valpolan mielestä suomalaiset johtajat ovat kansainvälisesti kilpailukykyisiä.
– Itse asiassa meidän tapamme toimia vastaa monien leadership-professorien ihannekuvaa. He sanovat, että tästä saisi tästä meidän ihmisten johtamisesta vientituotteen. Että sitä kannattaisi mainostaa, Valpola sanoi lähetyksessä.
Valpolan mukaan suomalaiset johtajat ovat usein hyvin koulutettuja, aitoja ja tosissaan tekeviä henkilöitä, jotka toimivat hyvin vaikeissakin tilanteissa.
– Kun on isoja ongelmia, isoja haasteita, suomalaisethan nauttivat sellaisesta. Me olemme hirveän hyviä organisoitumaan silloin ja olemaan omatoimisia.
Ongelmaksi saattaa tosin välillä muodostua se, että Suomi on kansainvälisessä ympäristössä melko nuori maa ja täällä on totuttu omatoimisiin, itse asioista selvää ottaviin alaisiin. Suomalaisilla ei välttämättä ole herkkyyttä ymmärtää eri kansallisuuksien ja kulttuurien kanssa toimimisen alussa, että muut eivät toimi samalla tavalla kuin he itse.
Valpola kertoo, että esimerkiksi Kiinassa ja Saksassa työntekijät edellyttävät saavansa tarkat ohjeet.
– Suomalainen monesti on ajatellut, että ihminen ymmärtää puolesta sanasta ja lähtee liikkeelle.
Onko Suomessa enää karismaattisia johtajia? Mihin esimiestasoon suomalaiset ovat Valpolan mukaan tyytyväisimpiä? Katso koko lähetys!
Uusimmat
-
23:12
Ammuskelu Tukholmassa lähellä vilkasta urheilukenttää – nuori mies kuoli
-
22:15
Estonia-onnettomuuden pelastusoperaation johtaja muistelee kohtalokasta yötä: "Ei olisi uskonut, että sellaista tapahtuu"
-
22:09
Maaleja mättävä kyläseura järkyttää Espanjan jalkapalloa – nappasi La Ligan kärkipaikan Real Madridilta ja Barcelonalta
-
22:02
Sanna Marinilla jälleen uusia työkuvioita – kirjoitti sopimuksen ulkomaisen manageritoimiston kanssa
-
21:39
Kansalaisaloite Venäjän konsulaatin lakkauttamiseksi Ahvenanmaalla sai allekirjoitukset täyteen, mutta ei tule etenemään eduskunnassa
-
21:27
Liiga-ilta tarjosi kuohuttavia käänteitä – Kärpiltä dramaattinen loppu, jumboseura vaihtui
-
21:20
Artisti Pink heitti ympärileikkauksia kritisoineen katsojan ulos konsertistaan: "Tunnetko itsesi nyt hyväksi?"
-
21:19
Lakers-legenda paljasti yllättävän haaveensa – "Voisin todella harkita"
-
21:04
Koulukiusaaminen vei 15-vuotiaan Olivian hengen – äiti toivoo, että nuoria kuunneltaisiin
-
20:48
Raju taklaus pysäytti SM-liigassa – tähtipuolustaja talutettiin jäältä: "Nyt taitaa käydä pahasti"
-
20:45
Espanjan parlamentti ei kelpuuttanut konservatiivipääministeriä
-
20:30
Olli Salo poltti päreensä: Tappara iski kiistanalaisen johtomaalin – menikö tämä tuomio oikein?
-
20:16
Pelle Heikkilä näyttelee Estonia-sarjassa – lämpötila oli kuvauksissa pahimmillaan 60 astetta: "Onneksi olen suomalainen ja ollut paljon saunassa"
-
20:15
Mehiläinen: Julkisesta palvelusta ei ole apua työterveyden 3,5 miljoonan sairaanhoitokäynnin helpottamiseksi – tyrmää arvion "turhista käynneistä"
-
20:10
HJK:n nuorelta tähtikiiturilta hämmästyttävä maali – jalkapallon Suomen mestaruus ratkeamassa
-
20:05
Amber hyppäsi poikansa kaulaan jalkapallo-ottelun jälkeen ja herätti someraivon
-
20:00
Näin ilmaston roima lämpeneminen mullistaa hiihtoa Suomessa ja Lapin laskettelukeskuksissa: "Meidän on keksittävä toisia vaihtoehtoja"
-
19:55
IS: Kadonneen Rasmus Takaluoman etsinnöissä uusi käänne – poliisi aikoo tutkia "kiinnostavia" kohteita joessa tarkemmin
-
19:45
Elokuvantekijä huijasi ilmaistyövoimaa ja maalaili miljoonatuottoja – puliveivarilla oli budjetista satojentuhansien sijaan koossa vain pari tonnia
-
19:44
Kultaleijona räpeltää SM-liigassa – nyt oli selostajallakin huomautettavaa
-
Lataa lisää