Ulosottovelallisten määrä oli viime vuoden lopussa kaksi prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Asia selviää Tilastokeskuksen tuoreimmista tiedoista.
Ulosottovelallisia oli vuoden 2022 lopussa yli 291 000, ja heidän ulosottovelkansa oli yhteensä 7,6 miljardia euroa. Valtaosa velallisista oli yksityishenkilöitä.
Korkeat korot ja jylläävä inflaatio näkyy myös Takuusäätiössä. Säätiö on sosiaalialan järjestö, joka auttaa ihmisiä talous- ja velka-asioissa.
– Kyllä tilanne näkyy pikkuhiljaa enemmän ja enemmän, toteaa Takuusäätiön toimitusjohtaja Juha Pantzar.
– Tämähän on ilmiönä sellainen, että se tulee vähitellen, ja monta juttua on vielä tulossakin.
Asumiseen ja työmatkoihin liittyvät kustannukset kasvaneet
Pantzarin mukaan tilanne näkyy ennen kaikkea neuvontapalveluissa. Kansalaisten lompakot laihtuvat, kun rahaa kuluu yhä enemmän pakollisiin arjen menoihin.
– Esimerkiksi työmatkakustannukset ja asumiseen liittyvät kustannukset ovat kasvaneet.
Inflaatiota ja nousevia hintoja on käsitelty julkisessa keskustelussa niin paljon, että sekin heijastuu Takuusäätiön toimintaan. Yleistä neuvontaa kaipaavia ihmisiä on enemmän, ja voi puhua jopa uudesta asiakasryhmästä.
– Ehkä vähän myös sieltä keskitulosemmasta porukasta.