Armand Duplantis puhuu hurjia

GettyImages-2220277849
Armand Duplantis rikkoi maailmanennätyksen viimeksi kotiyleisönsä edessä Tukholman Timanttiliigan kilpailussa.2025 Getty Images
Julkaistu 24.06.2025 10:03

MTV URHEILU-STT

Seiväshypyn kaksinkertainen olympiavoittaja ja moninkertainen ME-hyppääjä Armand "Mondo" Duplantis paljasti maanantaina tulostavoitteensa. 

Ruotsalaishyppääjä kertoi tähtäävänsä 630:een mahdollisimman pikaisesti ja hän pitää lopulta jopa 640:n ylitystä mahdollisena.

Lue myös: Armand Duplantis menetti maailmanennätyksensä

Duplantis kohensi seiväshypyn maailmanennätystä viimeksi Tukholman Timanttiliigassa kuun puolivälissä. Hän aloitti ennätystehtailunsa 617:stä helmikuussa 2020 ja ennätys on nyt lukemissa 628. Hän on kohentanut ennätystä sentti sentiltä yhteensä 12 kertaa.

– Olen aina ajatellut, että voin vaatia itseltäni jatkuvasti vielä vähän enemmän ja olen todistanut sen, Duplantis totesi ennen lähtöään tiistain kilpailuihin Tshekin Ostravassa.

– Jatkan samaan tapaan ja pyrin ylittämään 630 niin pian kuin mahdollista.

Perjantaina uusi musiikkijulkaisu

Duplantis ylsi ensimmäisenä ja toistaiseksi ainoana hyppääjänä 620:een, ja 630:n ylitys näyttää väistämättömältä. Duplantiksen unelmat ulottuvat paljon korkeammalle.

– Haluaisin yltää 640:een. Se olisi sopivan hullu tavoite ja mahdollisuuksieni rajoissa, Duplantis jatkoi.

Duplantis hyppäsi kaksi vuotta sitten Ostravassa kenttäennätyksen 612. Viime kesänä hän ylitti Ostravassa tasan kuusi metriä ja teki sen perään kolme ME-yritystä korkeudesta 625.

– Voisin hyökätä nyt kisaennätyksen 612 kimppuun. Toki saatan nostaa riman vielä korkeammalle, jos sää sallii ja tulee paljon katsojia kannustamaan meitä, Duplantis laskeskeli Kansainvälisen yleisurheiluliiton nettisivuilla.

Kuluvan viikon toinen kohokohta liittyy Duplantiksen musiikkiharrastukseen.

– Minulta tulee perjantaina uusi musiikkikappale. Se on hauskaa, Duplantis paljasti.

Duplantiksen debyyttisingle julkaistiin helmikuussa.

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu