Suomen Palloliitto pettyi hakumenettelyyn, jonka lopputuloksena kansainvälinen jalkapalloliitto Fifa vahvisti keskiviikkona miesten 2030 ja 2034 MM-turnausten kisajärjestäjät. Espanja, Portugali ja Marokko järjestävät 2030 turnauksen, Saudi-Arabia vuoden 2034 kisat.
LUE MYÖS: Kohuratkaisulle sinetti: jalkapallon MM-kisat Saudi-Arabiaan – juhlavuodelle erityisjärjestely
Fifan päätökset olivat sekä odotetut että arvostelusta piittaamattomat. Järjestöä arvosteltiin ankarasti Venäjän 2018 ja Qatarin 2022 MM-kisaisännyyksistä, jotka koettiin urheilupesuksi, eli julkisuuskuvan kiillotukseksi urheilua hyödyntämällä.
Fifa uudisti sen jälkeen hakusääntöjään, muttei käytäntöjään. Saudi-Arabian kisahankkeessa nähdään pitkälti samat vaarat ja epäkohdat kuin Qatarin kisoissa.
Fifa rajasi vuoden 2030 MM-kisojen haun Afrikkaan, Eurooppaan ja Etelä-Afrikkaan sekä vuoden 2034 MM-haun Aasian ja Oseanian maihin. Näiden päätösten ja vuoden 2034 MM-kisojen aikaistetun haun seurauksena molempiin kisoihin tuli vain yhdet hakemukset.
Pohjoismaille valvojan rooli
Puheenjohtaja Ari Lahti ilmaisi tuoreeltaan pettymyksensä Palloliiton tiedotteessa.
– Fifan sääntöjä ei suoranaisesti rikottu, mutta läpinäkyvästi tai oikeudenmukaisesti hakuprosessia ei hoidettu. Venäjän ja Qatarin MM-kisojen jälkeen Fifa lupasi noudattaa hakuprosesseissa läpinäkyvyyttä, mutta se henki ei nyt toteutunut, Lahti kommentoi MM-valintojen juoksutusta.
