Antti Tuiskun mukaan menestys tulee itsensä tuntemisesta.
Muusikko Antti Tuisku palasi hiljattain kolme vuotta kestäneeltä keikkatauolta, jonka oli tarkoitus huipentua Olympiastadionin konsertteihin loppukesästä. Tauolla ollessaan Tuisku ei kuitenkaan ole jäänyt toimeettomaksi, sillä hän kirjoitti ja julkaisi Menesty!-elämäntaito-oppaan.
– Jos koronaa ei olisi tullut, tätä kirjaa ei olisi varmasti syntynyt, Tuisku kertoo Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.
Lue myös: Antti Tuiskun Olympiastadionin keikat siirtyvät: "Kolmas kerta toden sanoo
Kirja pohjautuu Tuiskun omaan kokemukseen menestyksen tavoittelemisesta.
– Ajatukseni oli, että menestys on Emma-pystejä, loppuunmyytyjä hallikiertueita ja sellaista. Aika nopeasti huomasin sen, se ei loppujen lopuksi omaa oloani täyttänyt henkisesti.
– Kaikesta huolimatta löysin itseni usein olotilasta, jossa koin onttoa, vähän matalapaineista ja alakuloista oloa, hän myöntää.
Lue myös: Antti Tuisku ja Tinni Wikström omistavat samanlaiset tatuoinnit – komeileeko tässä sinunkin suosikkipelisi?
Menestyksen hinta on ollut Tuiskulle toisinaan kova.
– Kun lähtee 19-vuotiaana Rovaniemeltä ja hyppää julkisuuteen ja ikään kuin alkaa etsimään itseään, opettelee kuulemaan omaa sisäistä ääntä kaiken sen keskellä, kun muilla on sinusta oma mielipide.
