Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Ruuskanen uskoo mahdollisuuksiinsa EM-kisoissa – "Eivät saksalaiset ole ainoita suosikkeja"

Antti Ruuskanen tekee paluuta olkapääleikkauksen ja kuntoutuksen jäljiltä.
Antti Ruuskanen tekee paluuta olkapääleikkauksen ja kuntoutuksen jäljiltä.Lehtikuva
Julkaistu 01.07.2018 22:59

Jari Porttila, Pihtipudas

Antti Ruuskanen on taas oma itsensä, lupsakka mutta itseensä kuin vuoreen luottava savolainen. Liki kahden vuoden kilpailutauko ei enää näy missään, EM-raja meni jo toisessa kilpailussa paluun jälkeen ja nyt katse on paljon kauempana.

– Eivät saksalaiset ole ainoita suosikkeja EM-kisoissa. On siellä kovia tsekkejä ja myös suomalaisia, Ruuskanen painottaa.

Suomalaisten ykkösmies on alkukesän perusteella Oliver Helander, joka on nakannut keihään jo lukemiin 85,46. Oliverin kädestä on tosin nähty jo yli 87 metrin kaariakin.

– Oliver on kovassa kunnossa. Odotin häneltä jo viime vuonna tällaisia kaaria, joten eivät ne ole elleet yllätyksiä. Toivotaan vaan Oliverille terveyttä ja hallittuja heittoja niin varmasti hyviä tuloksia tulee koko kesän.

Helanderin ohella Ruuskanen luottaa itseensä ja siihen, että tänä kesänä voi syntyä jopa uusi ennätys, Nykyinenhän kirjataan luvuin 88.98.

– Kun heittää yli 85 metriä, tai sinne ennätykseni tuntumaan, niin sillä ollaan jo taistelemasta mitalista Berliinissä, Ruuskanen vakuuttaa.

– EM-kisoihin on aikaa vielä kuusi viikkoa, kyllä siinä ehtii kunto nousta, vaikka miehellä on jo ikää, Ruuskanen naurahtaa.

Alkukaudesta hurjia tuloksia tehneet saksalaisetkin ovat kauden aikana osoittautuneet tavallisiksi kuolevaisiksi. Johannes Vetter ja Andreas Hofmann ovat loukkaantuneiden kirjoissa ja Thomas Röhler tuskailee tekniikkaongelmien kanssa.

– Röhler on muuttanut tekniikkaansa jopa kesken kisan, se on aika erikoista, Ruuskanen ihmettelee.

– Saksalaisilla on kotikisoissa myös hurjat paineet, hän muistuttaa.

Ruuskanen sai keväällä uuden valmentajan, kun entinen huippuheittäjä Jyrki Blom otti vastuun Euroopan mestarin valmennuksesta.

– Yhteistyö on sujunut hyvin ja kun asumme aika lähellä toisiamme, niin Jyrki pääsee hyvin mukaan valvomaan harjoituksia.

Kaksikko oli myös seuraamassa yhdessä Pihtiputaan keihäskarnevaaleja. Kaikesta näki, että miehet ymmärtävät toisiaan jo puolesta sanasta.

– Kun minulle tarjottiin tällaista mahdollisuutta, niin tietenkin tartuin siihen. Tälle kaudelle emme tehneet suuria muutoksia tekniikkaan, sillä nyt oli tärkeintä saada Antti taas mukaan kilpailuihin, Blom muistutti.

– Mahdollisuuksiahan Antilla on vaikka mihin, Blom vakuutti.

Ruuskanen heittää seuraavan kerran keskiviikkona Joensuussa Motonet GP-sarjan osakilpailussa.

Lisää aiheesta:

Antti Ruuskanen maalailee Suomen keihäsmiehille upeaa EM-iltaa – jakaa kolmikolle hilpeän neuvon: "Se auttoi minua monesti"Suomalaismiesten keihäskamppailuun ilmoittautuu 23-vuotias heittäjä – "Asetelma on näkynyt"Tero Pitkämäki vihjaa: Suomalainen 90 metrin keihäskaari ei ole vain Oliver Helanderin varassa – "Melkoisen hyvän harppauksen tehnyt talven aikana"Keihäsässältä sepporätymäinen murjaisu – "Voi sanoa, ettei Suomi keihäänheittomaana oikein paska ole"Antti Ruuskanen kääntämässä vaikean kautensa jylhiksi MM-odotuksiksi viime hetkellä – "Kyllä sen voi sanoa suoraan"Suomen uusi keihässensaatio tykitti itsevarmaa MM-puhetta – lähetti terveiset Tero Pitkämäelle ja Antti Ruuskaselle
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • Eilen07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos