Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Ruuskanen: Ei voi todeta Saksasta kuin Seppo Räty

Antti Ruuskanen
Antti RuuskanenJarno Kuusinen / AOP
Julkaistu 12.08.2018 10:30

MTV SPORT

Keihäänheittäjä Antti Ruuskanen kertoo sosiaalisessa mediassa olevansa tyytyväinen suorituksiinsa Berliinin EM-kisoissa.

Ruuskanen sijoittui miesten torstai-illan keihäskisassa lopulta kuudenneksi. Hänen paras heittonsa kantoi 81,70.

- Kuudes sija, vajaat 82 metriä. Ristiriitaiset tunteet. On ikävä luopua EM-kisojen hienosta mitaliputkesta, kun kaksi nuorten ja kaksi aikuisten arvokisamitalia. Tällä kertaa jäätiin kuudenneksi, Ruuskanen toteaa Facebook-sivuillaan julkaisemalla videolla.

Olkapäävamma pilasi Ruuskasen viime kauden. Hän kertoo videolla, että hän pystyi näyttämään epäilijöilleen, sillä paikat kestivät kisaamisen.

- Moni varmaan epäili, että tuleekohan Ruuskanen koskaan heittämään pitkälle. Ja kyllähän tässä tullaan, hän muotoilee.


Ruuskasen mukaan kisajärjestelyt sujuivat Berliinissä finaalin viimeisen kierroksen ”häslinkiä” lukuun ottamatta erinomaisesti. Ruuskasen mukaan hänen kohdallaan ei toteutunut keihäslegenda Seppo Rädyn vuoden 1993 Stuttgartin MM-kisojen karsiutumisen jälkeinen ”Saksa on paska maa” -lausahdus.

- Ei pysty mennä sanomaan samalla tavalla kuin Räty sanoi aikanaan Saksasta. Ei missään nimessä. Päinvastoin, oli hienot kisat, Ruuskanen kuvailee.

- Keihäs olisi vain saanut lentää pitemmälle. Jos mitali olisi ollut tuomisena, niin olisi ollut ihan kympin reissu, hän linjaa.

Videolla Ruuskanen katsoo jo tulevaan. Hän mainitsee muun muassa Tokion kesän 2020 olympialaiset sekä saman vuoden Pariisin EM-yleisurheilukisat.


- Kilpailut jatkuvat, Ruuskanen summasi.

3:23Antti Ruuskanen: Mitaliputken katkeaminen harmittaa

Lisää aiheesta:

Antti Ruuskaselta selkeä viesti olympiavalinnasta – "Pulinat pois"Keihään valtava EM-mitaliputki poikki – Mertaranta: "Ruuskaselle äärimmäisen iso plussa""Vähän ikäviä uutisia on kerrottavana" – Antti Ruuskanen jää pois Kalevan kisoistaSuuri unelma ajaa Antti Ruuskasta eteenpäin – keihästähti paljasti paluusuunnitelmansaRuuskanen harmissaan: Vaihtopenkiltä ei saa uutta Ruuskasta tilalleKuvat: Keihäsmies Ruuskanen sai olympiahopeansa – "Hienompaa kuin postissa"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • pe14:18
    Urheilu

    Seiväslegenda Pentti Nikula on kuollut

  • pe07:44
    Doping

    Karkkiselitys käyttöön: Sprintterin dopingtapaukselle sinetti

  • to18:34
    Urheilu

    WA: Ex-työntekijät kavalsivat 1,5 miljoonaa

  • ti19:01
    Topi Raitanen

    Topi Raitaselta ankea päivitys terveystilanteestaan – "Ei ole muuta vaihtoehtoa"

  • 23.10.18:34
    Doping

    Myönsi dopingin – yleisurheilun ME-nainen vuosiksi ulos