Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Antti Rinne lupasi satasen lisää kuussa eläkeläisille – miten se näkyy SDP:n varjobudjetissa? "Hallituksessa olisimme jo toteuttaneet 60 euroa satasesta"

Puheenjohtaja Antti Rinne, vaihtoehtobudjetin valmistelua vetänyt Timo Harakka, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Pia Viitanen SDP:n vaihtoehtobudjetin tiedotustilaisuudessa Helsingissä 13. marraskuussa 2018.
Puheenjohtaja Antti Rinne, vaihtoehtobudjetin valmistelua vetänyt Timo Harakka, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman ja kansanedustaja Pia Viitanen SDP:n vaihtoehtobudjetin tiedotustilaisuudessa Helsingissä 13. marraskuussa 2018.Lehtikuva
Julkaistu 13.11.2018 13:32
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

SDP panostaa pienituloisiin ensi vuoden vaihtoehtobudjetissaan. Puolue peruisi muun muassa hallituksen indeksileikkaukset etuuksiin.

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne lupasi kevään 2018 vappupuheessaan 100 euroa lisää takuueläkettä kuussa köyhimmille eläkeläisille.

2:27Puolueilta perinteiset vappupuheet

Tämä toteutuisi useamman vuoden ohjelmalla. Ehdotus on myös mukana SDP:n ensi vuoden vaihtoehtobudjetissa, mutta kuinka pitkällä aikavälillä tämä lupaus toteutuisi, Rinne ei halunnut tänään tarkentaa.

Alle 1 400 euron eläkettä saava eläkeläinen saisi kuitenkin 30 euroa lisää kuukaudessa ensi vuonna SDP:n vaihtoehtobudjetissa.

– Jos SDP olisi ollut hallituksessa 60 euroa tuosta satasesta olisi jo toteutunut. Jos on poliittista tahtoa, halua viedä asioita eteenpäin, halua torjua epäoikeudenmukaisuutta, ja haluaa nostaa eläkeläisiä köyhyydestä, se on toteutettavissa, Rinne korostaa.


Rinne toteaa myös, että julkisen talouden puitteissa on mahdollista nostaa yli 55 000 eläkeläistä köyhyydestä.

– Tämä toteutetaan, jos saamme kansalta luottamuksen ensi vaaleissa, Rinne muistuttaa.

SDP haluaa kannustaa työttömät ottamaan työtä vastaan

Nyt kun Suomella menee taloudellisesti paremmin, SDP haluaa myös panostaa koulutukseen, ja pistää sosiaaliturvauudistukseen alulle. Pidentämällä oppivelvollisuutta vuodella, sekä tekemällä toisen asteen opinnot maksuttomiksi, nuorilla on paremmat mahdollisuudet työllistyä tulevaisuudessa.

Perhevapaauudistus täytyy SDP:n mielestä toimeenpanna saman tien, jotta nuoret naiset saadaan paremmin työllistettyä. Varhaiskasvatuksen maksut on alennettava, ja 0-maksuluokka koskisi tulevaisuudessa myös perheitä, joiden yhteenlasketut kuukausitulot ovat 4200 euroa tai alle. Tämä uudistus maksaisi noin 100 miljoonaa euroa.

SDP haluaa myös edesauttaa pieniä yrityksiä ensimmäisen työntekijän palkkauksessa sekä nostaa alv-velvollisuuden alarajaa 30 000 euroon. Näiden kustannus on reilu 100 miljoonaa euroa. SDP haluaa myös tehdä työntekoa kannattavaksi työttömille.

– Työtulotuki on yksi elementti, jolla halutaan varmistaa se, että sosiaaliturvan ja palkan yhteensovittaminen tapahtuu sillä tavalla, että ihminen kannattaa aina ottaa työtä vastaan, kertoo Rinne.

Veropohjia tiivistämällä lisää rahaa

SDP rahoittaa ensi vuoden budjettinsa muun muassa harmaan talouden torjunnalla ja tukkimalla verotuksen porsaanreikiä. Tämä tuottaisi 300 miljoonaa euroa valtiolle.

Puolue haluaa myös poistaa joitakin tämän hallituksen toteutettuja huojennuksia kuten yrittäjävähennys, metsälahjavähennyksen ja suurten perintöjen veroalen poisto.

Myös pääomaveron ja kovatuloisimpien verotusta kiristettäisiin.

SDP haluaa myös ottaa Sitran ja Suomen pankin taseet käyttöön. Sitrasta otettaisiin valtion kassaan 360 miljoonaa euroa ja Suomen pankin voitonjaon tuloutuksesta 70 miljoonaa euroa.

"Taas hallitus pienentää köyhimpien tuloja"

SDP:n verotyöryhmän puheenjohtaja Timo Harakka korostaa, että SDP:n vaihtoehtobudjetti on paljon oikeudenmukaisempi kuin hallituksen budjettiesitys.

– Itse asiassa, kun vertaillaan tulonjakovaikutuksia, niin jälleen kerran hallituksen budjetti pienentää tuloja siltä viidesosalta joka on kaikkein köyhin. Meillä taas supistetaan tuloeroja merkittävästi niin että suurin osa suomalaisista hyötyy siitä, sanoo Timo Harakka.

Lisäksi SDP lisäisi myös 5 prosentin lähdeveron verovapaiden yhteisöjen saamien osinkoihin, tällä valtio saisi 400 miljoonaa euroa enemmän kassaan.

SDP ottaa 500 miljoonaa euroa vähemmän lainaa 2019 vuoden vaihtoehtobudjetissaan kuin hallitus omassa budjettiesityksessään.

Eduskunta käsittelee huomenna oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjetit.

Lisää aiheesta:

Vihreiden vaihtoehtobudjetti leikkaisi ympäristön haittatukia: "Ei pidä paikkansa, että lapsilta ja nuorilta on pakko leikata"Kokoomuksen tavoitteena on, että neljä viidestä työikäisestä on töissä vuonna 2030 – merkittäviä säästöjä myös sosiaalietuuksiinVasemmistoliitto esittää budjettiriihessä ulosoton suojaosan väliaikaista korottamista – "Yllättävän haastavaa ollut saada läpi"SDP alentaisi varhaiskasvatusmaksuja ja jatkaisi korotettua työmatkavähennystäKokoomus nostaisi työllisyyttä leikkaamalla työttömien eduista ja eläkkeistä: "Haluamme, että ihmiset saavat mieluummin töitä kuin työttömyyskorvausta"MTV:n tentissä Li Andersson: Vanhustenhuollon kriisi on ratkaistava äkkiä, puolueen 2 miljardin vaaliohjelmaan rahat verouudistuksista – "Verotukijärjestelmä on antelias ja kohdistuu vain tietyille"
SDPEläkeValtion budjettiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

SDP
  • 06:29
    Politiikka

    Ylen gallup: SDP yhä suosituin selvällä erolla

  • ma14:32
    Politiikka

    Sanna Marinin avustaja löysi uuden työpaikan

  • 27.11.17:55
    Politiikka

    Lindtman: Suomen ja Euroopan on lisättävä puolustusyhteistyötä Kanadan kanssa

  • 25.11.16:52
    Talous

    Oppositio: Orpon hallitukselta nolo epäonnistuminen – "Erittäin vakava varoitus Suomelle"

  • 25.11.15:15
    Orpon hallitus

    SDP ottaisi noin 460 miljoonaa euroa vähemmän velkaa kuin Orpon hallitus