Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen ja GM Jere Lehtinen odottavat jääkiekon NHL:n finaalisarjasta erittäin tasaista otatusta.
Pennanen ja Lehtinen kommentoivat Jääkiekkoliiton keskiviikkoisessa mediatapaamisessa tyytyväisenä sitä, että suomalaispelaajia on ollut näkyvästi esillä NHL-kevään ratkaisuvaiheessa. Lehtinen muun muassa nosti esiin konferenssifinaalien peräti 12 suomalaispelaajaa.
Nyt jäljellä ovat enää puolustava mestari Florida Panthers ja Edmonton Oilers, viime vuoden tapaan.
– Siitä tulee tasainen sarja. Vaikea sanoa, mihin suuntaan se kallistuu, Lehtinen totesi MTV Urheilulle.
Lue myös: Antti Pennanen: Leijonista olympiapaljastuksia
Pennasen mukaan molemmat joukkueet ovat kovemmassa iskussa kuin viime vuonna, minkä lisäksi ne ovat vahvistuneet pelaajistoltaan. Oilersin kohdalla hän on kiinnittänyt huomiota puolustuspelaamiseen.
– Edmonton on parantanut paljon, jo viime vuonna, sitä omaa puolustamistaan, mutta se oli kova statement voittaa huippujoukkue Dallas 4–1 (konferenssifinaaleissa), Pennanen sanoi.
– Kuumin maalivahti voittaa. Se on minun ennustukseni, hän lisäsi hymyillen.
Lue myös: Kommentti: Aleksander Barkov on NHL-historian suurin suomalainen
Oilersin riveissä viilettää suomalaisista laituri Kasperi Kapanen. Panthersissa toista mestaruutta tavoittelevat Anton Lundell, Eetu Luostarinen, Niko Mikkola ja eräs sentterijärkäle, joka ei Pennasen mukaan enää esittelyjä kaipaa.
– Yhdestä herrasmiehestä ei nyt varmaan tarvitse puhuakaan. Huippupelaaja, Pennanen summaa viitaten Panthers-kapteeni Aleksander Barkoviin.
Kaikki NHL-finaalisarjan kamppailut ovat vapaasti katsottavissa MTV Katsomossa ja MTV Sub -kanavalla.
Stanley Cupin finaalien ohjelma:
To 5.6. kello 3.00
1. finaali Edmonton–Florida
La 7.6. kello 3.00
2. finaali Edmonton–Florida
Ti 10.6. kello 3.00
3. finaali Florida– Edmonton
Pe 13.6. kello 3.00
4. finaali Florida– Edmonton
Tarvittaessa
Su 15.6. kello 3.00
5. finaali Edmonton–Florida
Ke 18.6. kello 3.00
6. finaali Florida– Edmonton
La 21.6. kello 3.00
7. finaali Edmonton–Florida