Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Antti Pennanen latasi jylhän väitteen MM-Leijonista

1:21Antti Pennanen paketoi Leijonien alkusarjan – "Hyvä suoritus"Antti Pennanen paketoi Leijonien alkusarjan – "Hyvä suoritus"
Julkaistu 20.05.2025 22:21
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tukholma

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Leijonat otti tämän kevään MM-kisoissa alkulohkon seitsemästä ottelusta kuusi voittoa. Sen ainut tappio tuli niukasti Ruotsille (1–2). Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen pohti tiistaina sitä, missä Suomen joukkue menee torstain puolivälieräottelun alla.

Seuranta ja raportti: Hirmuinen taistelu! Leijonat taas voittoon

Kommentti: Sääliksi kävi Leijonat-fania

Leijonat otti maanantaina jättivoiton MM-kisoissa, kun se kaatoi Kanadan NHL-tähtisikermän 2–1. Tuon jälkeen Leijonilla oli vaikeuksia saada parasta irti seuraavan päivän eli tiistain Slovakia-ottelussa.

– Ne, jotka ovat olleet huippu-urheilussa mukana, tietävät, että tuollaisen jälkeen ei tule uni ihan nopeasti. Kova suoritus mentaalisesti, jälleen kerran, Leijonien päävalmentaja Antti Pennanen sanoi MTV Urheilulle, kun Suomi kaatoi Slovakian 2–1.

Leijonilla oli vaikeuksia muun muassa kamppailupelaamisen kanssa.

– Mitä tuosta jäi käteen? Voitto. Olemme toisena ja katsotaan, mitä nyt tapahtuu. Aika näyttää, Pennanen totesi.

Lisää: 
Leijonien triplamestari suorana: ulospuhalluksen merkkejä

Leijonien maalintekijä paljasti: MM-ottelussa törkykäytöstä

Pennanen viittasi siihen, että Leijonien puolivälierävastustaja on yhä auki. Se ratkeaa iltaotteluiden yhteydessä.

Pennanen kertasi Leijonien alkusarjataivalta Slovakia-mittelön jälkeen.

– Seitsemästä pelistä kuusi voittoa, se on kova suoritus ja se on tässä päällimmäisenä mielessä. Monenlaisia kokemuksia, jotka auttavat meitä. Olemme olleet välillä ahtaalla, tultu sieltä pois, on siedetty ja kestetty. Pelaamisessa on ollut koko ajan nouseva tendenssi. Meille on vaikea tehdä maalia tällä hetkellä, Pennanen latasi jylhän väitteen Leijonista pöytään.

Suomelle tehtiin alkusarjan seitsemässä ottelussa yhteensä kymmenen maalia.

– Kunhan vain saamme vähän tehokkuutta lisää, varsinkin ylivoimalla, se auttaisi meitä todella paljon, Pennanen jatkoi.

Katso: Asiantuntijat kummissaan Leijonista – "Hämmentävää"

Onko mitään toiveita tulevan vastuksen suhteen?

– Ei ole mitään toiveita, Pennanen vastaa.

– Mennään sen mukaan, mitä sieltä tulee eteen. Jätetään toiveet pois, Pennanen jatkoi, kun häneltä kysyttiin paikkakuntapuolesta.

Leijonien puolivälieräottelu pelataan joko Tukholmassa tai Tanskan Herningissä. Vastaan tulee joko USA, Tshekki tai Kanada.

– Tässä on ollut koko ajan levollinen ja luottavainen olo sen suhteen, miten joukkue elää ja minkälainen yhteistyö meillä tuolla taustalla on. Se tuo luottamusta, Pennanen sanoi puolivälierien alla.

Lisää aiheesta:

Antti Pennanen näpäytteli toimittajia – nostaa nyt esiin yllättävimmän seikan MM-kisoistaAsiantuntijat kummissaan Leijonista – "Hämmentävää"Leijonien yllä vilkkuu MM-katastrofiviittauksia – Mikael Granlundilta viileä vastaus uteluihinLeijonien NHL-tähden Mikko Rantasen pelistä paljastuu huimia faktoja – silti hänestä pitää kysyä yksi iso kysymys: "Oma vika"Leijonat-pakki sai tuta, miten illan vastustaja kylvetti Suomea – paukku oli jättimäinen: "Hyvin muistissa edelleen"Jukka Jalonen nosti esiin asian, missä Leijonat loistaa jo nyt – MM-projektille selkäranka
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.10.19:27
    Naisleijonat

    Naisten jääkiekkoon merkittävä muutos

  • 27.9.16:39
    Jääkiekko

    Ruma kulissipaljastus jääkiekon MM-kisoista – entinen NHL-kasvo ehdotti Ruotsille sikamaista temppua

  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"