Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Annika Metsäketo avioliitostaan: Ei kiirettä muuttaa samaan maahan

Annika Metsäketo ja Baris Kirkgöz
Annika Metsäketo ja Baris KirkgözMTV3
Julkaistu 12.01.2014 13:05

Kati Pukki

kati.pukki@mtv.fi

Annika Metsäketo ja hänen aviomiehensä Baris Kirkgöz eivät halua hutiloida samaan maahan muuttamisen kanssa.

Radio Novan keskipäivän Konttori-ohjelman juontaja Annika Metsäketo palasi viime viikolla perhelomalta Malesiasta. Matkan tarkoituksena oli juhlia hänen äitinsä 75-vuotissyntymäpäivää.

– Olimme matkalla koko perheen voimin, eli äiti, isä, Tomi (Metsäketo) ja minä. Äiti oli tyytyväinen. Söimme hyvin, otimme aurinkoa ja kävimme esimerkiksi hienolla auringonlaskuristeilyllä. Mutta ei Malesia kuitenkaan matkakohteena Thaimaata voita, Annika kertoo.

Seuraavaksi Annika pääseekin viettämään aikaa toisen perheensä kanssa, kun hänen turkkilainen aviomiehensä Baris Kirkgözin tulee Suomeen.

– Ukko tulee pariksi viikoksi käymään. Toivottavasti säät ovat sellaiset, että hän pääsee näkemään Suomen talven parhaimmillaan.

Talvea katsomaan pariskunta suuntaa myös Lapin maisemiin. Annika on Radio Novan kautta töissä Pyhän Winter Unplugged -tapahtumassa ja Baris lähtee mukaan.

Syyskuussa naimisiin menneet Annika ja Baris asuvat toistaiseksi eri maissa. Annika on aiemmin myöntänyt, että hän voisi kuvitella muuttavansa vielä joskus Turkkiin. Tällä hetkellä kahden maan järjestely kuitenkin sopii molemmille hyvin.

– Toistaiseksi tämä menee hyvin näin. Emme viitsi hutiloida sen muuttamisen kanssa, sillä siinä on kyse isosta elämänmuutoksesta. Siinä menisi nopeasti parisuhdekin pilalle, jos toisella ei olisi töitä tai järkevää tekemistä vieraassa maassa, Annika selittää.

Hänen mukaansa pitkässä välimatkassa voi olla hyvätkin puolensa.

– Silloin yhteiseen aikaan panostetaan enemmän ja kunnioitus toista kohtaan säilyy paremmin. Mutta näemme toki joka päivä Skypessä, ja onneksi lentomatkakin on vain kolme tuntia, Annika muistuttaa.

Lisää aiheesta:

Sinkkulaivalta rakkautta etsivä Markku lähti ex-naisystävänsä luota suoraan reissuun: "Soittelemme edelleen nykyään päivittäin"Suvi Pitkänen palasi miehensä kanssa yhteen ja suuntaa ulkomaille: "On suuri muutos, että olemme saman katon alla"Radiojuontaja Rea Tallgren ja tuore aviomies elävät tavallisesti eri puolilla maapalloa – näin koronaepidemia on muuttanut parin arkeaKolmikymppiset Meira ja Sami muuttavat purjeveneeseen Tahitille – taustalla on rankka onnettomuus: ”Kaikki paha oli silloin lähellä”Niina ja Lauri kaipasivat "paussia oravanpyörästä", muuttivat pakettiautoon ja lähtivät kiertämään Eurooppaa: "Parasta tässä on se, että saa itse valita, mistä huomenna herää"Lapsettomuuden kanssa kamppaillut Annika Metsäketo, 46, iloitsee Me Naisissa: ”Meistä tulee sittenkin perhe”
Annika Metsäketo

Tuoreimmat aiheesta

Annika Metsäketo
  • 2.5.09:19
    Jouni Hynynen

    Jouni Hynynen on kuin ilmetty Jaakko Parkkali – jakoi vanhan ylioppilaskuvansa

  • 15.09.202205:04
    Seurapiirit

    Kirja: Annika Metsäketo oli suorassa radiolähetyksessä, kun poliisit paukkasivat paikalle – juontopari pidätettiin: "Hänet vain vietiin käsiraudoissa pois"

  • 23.12.201916:01
    Seurapiirit

    Mikä moka! Annika Metsäkedon pipareille kävi köpelösti

  • 25.06.201617:45
    Seurapiirit

    Annika Metsäketo toipuu leikkauksesta Turkissa: "Oikea jalkakin tuntee taas"

  • 22.06.201616:35
    Seurapiirit

    Annika Metsäketo joutuu yllättäen leikkaukseen Turkissa: "Olin niin kipeä, ettei mitään rajaa"