Anniina Valtonen jää pois illan suorasta lähetyksestä

1.04035719
Anniina Valtonen kertoo jäävänsä pois illan suorasta lähetyksestäAll Over Press
Julkaistu 02.05.2025 14:26
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Suosikkimeteorologi ilmoittaa jäävänsä kotiin sairastamaan.

Meteorologi ja juontaja Aniina Valtonen sairastui ja häntä ei nähdä perjantai-illan Puoli seitsemän -lähetyksessä. Valtonen kertoo asian kähisevällä äänellä Instagram-tilinsä tarinat-osiossa.

Videolla Valtonen kertoo sairastaneensa flunssaa, jonka seurauksena ääni lähti.

– Hyvää vapun jälkeistä elämää. Olen ollut vapun kipeänä ja sen vuoksi ääni on mennyt, suosikkimeteorologi kirjoittaa videonsa yhteyteen.

Valtosen mukaan ensin sairastui hänen puolisonsa, lapsensa ja nyt hän itse. Valtonen kertoo, että ainoina oireina käheyden lisäksi on pieni yskä.

Hän arvelee, että kyseessä olisi kurkunpään tulehdus ja vertaa ääntään Frendit-sarjan suosikkihahmoon Pheobeen, jonka ei niin mairitteleva laululääni muodostui klassikoksi sarjan fanien keskuudessa.

– Tällä seksikkäällä mörinällä ei Pheobe Buffayn tavoin valloiteta Suomen kansaa puolelleen, vaan veikkaan, että ääni saa pikemminkin ihmiset kääntämään kanavan johonkin toiseen, hän kähisee.

Valtonen kehottaa katsomaan lähetyksen kaikesta huolimatta. Illan Puoli seitsemän -ohjelman juontaa Mikko Kekäläinen.

Instagramin tarinat on nähtävillä 24 tuntia julkaisuhetkestään.

Lue myös: Anniina Valtonen avaa vauva-arkeaan: ”Vaippaa vaihtaessa kakkapökäle tippuu vessan lattialle”

Tuoreimmat aiheesta

Anniina Valtonen