Anne Kukkohovin vuosi vaihtuu ulkomailla – tämän toiveen hän esittää tulevalle vuodelle
Anne Kukkohovi vaihtoi loppuvuodeksi maisemaa ja suuntasi ulkomaille.
Yrittäjä-juontaja Anne Kukkohovi vastaa puhelimeen Portugalin Sintrasta. Hän kuvailee Sintran olevan satumetsämäinen, linnoja pullollaan oleva paikka, halpakin. Vielä saman päivän aikana hän suuntaa paikalliselta rautatieasemalta takaisin Lissaboniin. Sitä ennen on kuitenkin pohdittava, jaksaako hän kävellä rautatieasemalle. Ai niin, ja ostettava hammastahnaa.
Kukkohovi päätti jo viime vuonna viettävänsä tämän vuoden joulukuun jossain muualla kuin Suomessa. Kyseessä on viihdealalla työskentelevän naisen mukaan oikeastaan ainoa aika vuodesta, kun hänen on töidensä puitteissa mahdollista suunnata pidemmäksi ajaksi ulkomaille.
Pelkkää lomailua ja laakereilla lepäämistä reissu ei ole, vaan Kukkohovi hoitaa matkan aikana myös työasioita. Hän kertookin pyrkivänsä siihen, että töitä olisi mahdollista tehdä enemmän myös etänä, jotta hän voisi nähdä samalla maailmaa.
– Kutsun sitä nomadi-vuodekseni. Kun poikani muutti pois kotoa niin päätin, että nyt en sitoudu mihinkään, vaan otan vähän happea kaikista sitoumuksista. Tämä on tällä hetkellä oikein hyvä aika, ja se varmaan ruokkii sitä tunnetta, että sitten kun löytää jotain, minkä äärelle haluaa pysähtyä, niin on tehnyt tällaisen maailmankiertueen sitä ennen, hän sanoo.
Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen tästä. Voit selata kuvia painamalla nuolikuvakkeesta.
Lue myös: Anne Kukkohovin "muutoskuvapari" Portugalista herättää hilpeyttä somessa: "Muhkea tarakka"
Juontajan reissuun on mahtunut valtavan paljon kävelyä mäkisessä maastossa. Niin paljon, että hän naurahtaa sen näkyvän pakosti hänen kropassaan reissun jälkeen. Lähtiessään maailmalle hän pakkasi matkalaukkuunsa muun muassa hiustenlaittovälineitä, meikkejä ja siistimpiä vaatteita, jotka osoittautuivat kuitenkin täysin turhiksi.
– Loppupeleissä olen tukka poninhännällä, täysin hiessä, ihan samoissa vaatteissa koko ajan. Onneksi täällä on pesuloita, joissa voi käydä pesemässä nämä mustat samat vaatteet, hän nauraa.
Kukkohovilla on reissuseuranaan eri puolelta maailmaa tulevia "maailmanmatkaajakavereita", joiden kanssa osa reissusta taittuu yhdessä, osa erillään. Vielä ennen vuodenvaihdetta seurueella on suunnitelmana mennä muun muassa kuuntelemaan portugalilaista fado-laulua.
Vuosi vaihtuu niin ikään maailmalla. Mitään "luksus-meininkiä" ei Kukkohovin mukaan ole tiedossa, vaan ajatuksena on rentoutua, säheltää ja pitää hauskaa hyvien kavereiden kanssa.
– Asun Lissabonissa sellaisessa paikassa, missä on todella liukasta. Vaikka olisi lämminkin, niin kivet ovat todella liukkaita, olen kaatunut jo vaikka kuinka monta kertaa. Ei siellä hienoissa korkokengissä olla, hän naurahtaa.
Kukkohovin vuoteen on mahtunut monia kutkuttavia asioita. Tällaisia ovat olleet muun muassa muutot, kivat työtarjoukset sekä uusi manageri, joka on yrittäjä-juontajan mukaan hoitanut työnsä ansiokkaasti.
Kukkohovin tuleva vuosi puolestaan koostuu työn suhteen pitkälti samoista elementeistä kuin edeltäväkin. Luvassa on muun muassa tv-töitä sekä yrittäjyyteen liittyviä hommia.
Uuden vuoden lupauksiin Kukkohovi ei usko, joten sellaisia hän ei ole myöskään itselleen laatinut. Sen sijaan hän toivoo, että tulevana vuonna maailman tilanne olisi rauhallinen ja ihmiset voisivat hyvin.
– Toiveeni on enemmänkin ihmisten hyvinvointi ja kollektiivinen hyvinvointi. Että ihmiset saisivat levätä, ei olisi koko ajan rahasotkuja, energiakriisiä, sotaa, hän luettelee.
– Kukkohovi tehköön mitä tekee, mutta toivon, että yleisesti ihmisillä olisi rauhallisempi ja miellyttävämpi vuosi tulossa, hän jatkaa.
Uusimmat
-
05:35
Maanjäristyksessä jo yli 15 000 kuolonuhria, WHO arvioi määrän nousevan – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
05:32
Raahen teinimurhasta syytetty oli pukeutunut kauhuelokuvien sarjamurhaajaksi – Rikostoimittajat: Oikeudenkäynnistä syntyy iso keskustelu
-
05:27
Turkin ja Syyrian maanjäristyksen uhriluku ylitti 15 000:n ja kasvaa yhä
-
23:58
Macron ja Scholz Zelenskyin Pariisin vierailulla: Venäjä ei saa voittaa Ukrainassa – MTV seuraa sotaa
-
23:07
Henrik Haapala, Anton Levtchi ja Waltteri Merelä hirmutehoilla, Joakim Kemell piti JYPin toiveita yllä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:48
Suomeen saapuu yöllä talvimyrsky – voi aiheuttaa vaurioita
-
22:29
Ville Peltonen näki: HIFK:n koko kauden kuva piirtyi yhteen otteluun
-
22:24
Britannia rakensi maailmansodan aikana häkellyttävän tornirivistön torjumaan Natsi-Saksan magneettimiinoja – näin torneille kävi
-
22:16
Severi Lahtinen nosti ”väkisin” JYPin sillasta kuiville – jatkohaaveet yhä ison kiven takana
-
22:06
Olli Jokiselta hilpeä heitto Jukureiden pelaajapulasta
-
22:06
Alppihiihdon MM-mitalisti Elena Fanchini on kuollut vain 37-vuotiaana
-
21:53
Tapparasta tullut kysely sai Konsta Kapasen shokkiin – selkään lyötiin isän jäädytetty pelinumero
-
21:49
Bussikuski ajoi tahallaan päin päiväkodin seinää Kanadassa – kaksi lasta kuoli, tekijän motiivi hämärän peitossa
-
21:45
Nato-mietintöluonnos voidaan saada valmiiksi "välittömässä lähitulevaisuudessa", sanoo Jussi Halla-aho MTV Uutisille
-
21:41
Henrik Haapalan tehoilta katkaisi Ilveksen tappioputken – Tommi Miettinen hermostui KalPan esityksestä
-
21:41
MTV Prismassa: Näin suomalaiset varautuvat aamulla alkavaan lakkoon
-
21:08
HIFK sivusi hurjaa ennätystä, Anton Levtchi ilmiliekeissä Nokia Arenalla – näin SM-liigassa pelattiin keskiviikkona
-
21:08
Aivan hurjaa, Reetta Hurske! Suomen ennätys taas murskaksi!
-
21:03
Tämä kohde nappasi voiton ensimmäisessä Unelma-asunto Espanjassa -jaksossa – katso esittely!
-
21:02
Risto Räppääjä ja Nelli Nuudelipää seikkailevat taas valkokankaalla – näin Otso Törmälä ja Meri Lahikainen päätyivät esittämään suosikkihahmoja
-
Lataa lisää