Änkytyksestä kärsivä Ella paljastaa, mikä on ikävin asia, jota ihmiset tekevät "auttaakseen"
Änkytyksestä kärsivä brittinainen kertoo Yahoo! Lifestylen haastattelussa, mikä on pahin asia, johon ihmiset sortuvat ”auttaakseen”.
36-vuotias brittiläinen Ella Kelly sairastaa MS-tautia. Hiusstylistinä ja meikkitaiteilijana työskentelevä nainen alkoi sen seurauksena kärsiä änkytyksestä neljä vuotta sitten.
– Yleensä S-kirjain tuottaa vaikeuksia, mutta kyse voi olla muustakin. Joskus en vain pysty keksimään, mikä on oikea sana jollekin asialle ja sitten ihmiset alkavat pitää minua tyhmänä.
Ella kertoo yhden esimerkin tästä.
– Jos kerron kahvilassa, mitä haluaisin tilata, en välttämättä saa sanotuksi jotain sanaa, kuten “murokeksi”. Silloin kassalla oleva työntekijä katsoo minua kuin olisin sekaisin. Silloin menen paniikkiin, mikä pahentaa änkytystäni entisestään. Lopulta päädyn pahoittelemaan änkytystäni, vaikka minun ei tarvitsisi.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
Ellaa luullaan tyhmäksi ja juopuneeksi
Ella ei oikeastaan pidä sanasta “normaali”, mutta koska hän kertoo näyttävänsä ihan “normaalilta”, tavalliselta tyypiltä, jotkut pitävät häntä hänen änkytyksensä vuoksi hieman yksinkertaisena.
– Toiset taas luulevat, että olen päissäni. Juon kuitenkin vain harvoin alkoholia, koska vointini ei sitä salli ja yritän elää niin terveellisesti kuin mahdollista.
Pahinta änkytyksen kanssa on se, kun ihmiset yrittävät täydentää hänen lauseensa hänen puolestaan.
– Tiedän, että he yrittävät auttaa, mutta se on todella turhauttavaa. Tuntuu kuin menettäisin itsenäisyyteni, kun he tekevät niin, hän sanoo.
Änkytys ei estä tekemästä asioita
MS-taudin vuoksi Kellylla on monia lääkkeitä ja hän yrittää edistää vointiaan myös muilla tavoin. Änkytykselle hän ei voi mitään, mutta hän ei aio antaa sen estää häntä tekemästä asioita.
– Puolet työstäni on sitä, että juttelen ihmisten kanssa ja yritän saada heidät tuntemaan olonsa mukavaksi, kun laitan heidän hiuksiaan tai teen heille meikkiä. Minusta on yksinkertaisesti parasta, jos saan ihmiset tuntemaan olonsa paremmaksi.
Ellalla on tapana kertoa suoraan tapaamilleen henkilöille, että hänellä on MS-tauti ja että hän saattaa sen vuoksi hieman kompastella joidenkin sanojen kanssa. Tämä tieto saa ihmiset usein rentoutumaan.
Aina änkytys ei vaivaa
Ellasta on hassua se, että kun hän puhuu meikkaamisesta, ei hän juuri änkytä. Hän on pian tuomassa markkinoille oman kosmetiikkabrändinsä ja kun häntä haastateltiin erääseen televisio-ohjelmaan sen tiimoilta, ei hän juurikaan kompastellut sanomisissaan.
– Ymmärrän nyt, että voi olla täysin mahdollista puhua änkyttämättä, jos jokin asia on itselle oikein tärkeä. Varmaan silloin jokin eri osa aivoistani aktivoituu, kun puhun itselleni rakkaasta aiheesta.
– En aio antaa änkytyksen estää minua. Haluan näyttää ihmisille, että kaikesta selviää.
Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!
Lähde: Yahoo! Lifestyle,
Uusimmat
-
07:15
Ayrton Sennan turma-auton suunnitellut F1-guru soimaa itseään traagisen kauden tapahtumista: "Yksi suurimmista katumistani virheistä"
-
06:38
SM-liigan jumbovalmentajaa otti "äärettömästi kupoliin" – halusi antaa palaa tästä jäähystä
-
06:33
Manchester City ulos cupista – jäi tylysti nollille
-
06:31
Palomestari: Tämä on pahin virhe, jonka autoilija voi tehdä hälytysajoneuvon lähestyessä valot vilkkuen
-
06:28
Näin opiskelijat ympäri Suomen ovat vallanneet korkeakouluja – osa varustautunut yöpymään paikalla pitkäänkin: "Periksi ei ole tarkoitus antaa"
-
06:19
Messin puuttuminen maksoi voiton – Miami hävisi cupin finaalissa
-
06:05
ISW: Ukraina edennyt "marginaalisesti" kahdella rintamalla – MTV seuraa sotaa
-
06:04
Kaksi harvinaista korkeaa näköalapaikkaa avaa ovensa Helsingissä, ja toisessa niistä soi Sibeliuksen "soitetuin biisi"
-
06:02
Onko tässä Liigan aliarvostetuin pelaaja? Kapteenilta ylisanoja joukkueen tehomiehestä: "Taito, jota monella ei ole"
-
05:58
160 000 euron Mersu kenotti ojassa, eikä "omistajalla" ollut varaa hinausautoon – Ylöjärven autoliikkeen video paljasti röyhkeän varkaan ajotaidot
-
05:44
Burkina Fason sotilasjuntta: Estimme vallankaappauksen
-
05:38
Nälkäpäivä-keräys näkyy nyt kaduilla – näin rahat käytetään
-
05:32
Hallitus panostaa Kela-korvauksiin satoja miljoonia – "Alan asiantuntijoilla konsensus, että se on ihan älytöntä"
-
05:30
Pohjois-Korean perustuslaki: Olemme ydinasevalta
-
05:25
Maahanmuutto kuumentaa tunteita – EU:n sisäministerit koolle
-
05:18
Helsingiltä vihreää valoa Vantaan ratikalle
-
23:12
Ammuskelu Tukholmassa lähellä vilkasta urheilukenttää – nuori mies kuoli
-
22:15
Estonia-onnettomuuden pelastusoperaation johtaja muistelee kohtalokasta yötä: "Ei olisi uskonut, että sellaista tapahtuu"
-
22:09
Maaleja mättävä kyläseura järkyttää Espanjan jalkapalloa – nappasi La Ligan kärkipaikan Real Madridilta ja Barcelonalta
-
22:02
Sanna Marinilla jälleen uusia työkuvioita – kirjoitti sopimuksen ulkomaisen manageritoimiston kanssa
-
Lataa lisää