Työnantajat voivat yhä kohdella työntekijöitään lähes mielivaltaisesti Qatarin uudesta siirtotyöläisiä koskevasta laista huolimatta, sanoo ihmisoikeusjärjestö Amnesty International.
Qatar rakentaa vauhdilla infrastruktuuria vuoden 2022 jalkapallon MM-kisoja varten. Suurin osa yli kahdesta miljoonasta ulkomaalaisesta työntekijästä on köyhiä ihmisiä Aasian maista.
Qataria on arvosteltu jo pitkään siitä, että maassa olevat siirtotyöläiset ovat lähes täysin työnantajiensa armoilla.
Kuin modernia orjuutta
Palkkojen maksu saattaa olla viivästynyt, työolot eivät ole aina sopimusten mukaisia. Tilannetta on kuvattu pahimmillaan jopa moderniksi orjuudeksi.
Myös työturvallisuutta on arvosteltu. Arvioit työmailla kuolleista liikkuvat satojen ja yli tuhannen välillä Qatar kiistää työmaiden huonon turvallisuuden ja arviot kuolemista. 
Qatarissa voimassa olleessa, mutta nyt muuttuvassa, kafala-järjestelmässä työntekijä muun muassa on voinut vaihtaa työpaikkaa vain työnantajansa luvalla. Ja jos työntekijä on siirtynyt toiselle työnantajalle luvatta, työntekijä on syyllistynyt rikokseen.
Passit saat yhä viedä, sanoo Amnesty
Kafala-järjestelmässä työnantaja ei ole saanut ottaa haltuunsa työntekijän passia, mutta käytännössä tilanne on ollut päinvastainen, toteaa ihmisoikeusjärjestö Amnesty Internationalin raportti New name, old system? (Uusi nimi, vanha järjestelmä?)

