Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Amnesty: Koronapandemia heikensi Suomen ihmisoikeustilannetta

7:44Miksi lasten välistä väkivaltaa ei Suomessa tunnisteta? Lapsiasiavaltuutettu MTV Uutiset Liven vieraanaKatso myös video: Miksi lasten välistä väkivaltaa ei Suomessa tunnisteta? Lapsiasiavaltuutettu MTV Uutiset Liven vieraana
Julkaistu 07.04.2021 02:00

MTV UUTISET – STT

Koronapandemia ja siihen liittyvät toimet nakersivat myös Suomen ihmisoikeustilannetta vuonna 2020, ihmisoikeusjärjestö Amnesty kertoo vuosiraportissaan.

–  Myös Suomessa korona on tehnyt rakenteellisen epätasa-arvon näkyväksi. Pandemian aikana ja sen jälkeen on erityisen tärkeää satsata ihmisoikeuksien turvaamiseen ja epätasa-arvoisten rakenteiden purkamiseen. Jokaisen poliittisen päätöksen ihmisoikeusvaikutukset on arvioitava kuntatasolla, lainsäädännössä ja valtion budjetissa, sanoo Amnestyn Suomen-osaston ihmisoikeustyön johtaja Niina Laajapuro.

Suomea järjestö suomii naisiin kohdistuvan väkivallan lisääntymisestä ja siihen puuttuvien palvelujen heikentymisestä. Jonot palveluihin ovat kasvaneet niiden ollessa koronaepidemian vuoksi heikommin saatavilla tai jopa kokonaan katkolla.

Kiitosta järjestö antaa hallitukselle vuoden 2020 lopulla julkaistusta naisiin kohdistuvan väkivallan torjunnan toimintaohjelmasta, mutta huomauttaa, että siinä kuvattujen toimien jatkuvuus vaatii asian huomiointia seuraaviltakin hallituksilta.

Perusturvassa ja perheenyhdistämisissä ongelmia

Kritiikkiä saa myös perusturvan riittämättömyys esimerkiksi minimitason äitiys- ja sairauspäivärahan sekä työmarkkinatuen osalta. Koronaviruksen leviäminen on vaikeuttanut varsinkin niiden tilannetta, joilla on jo valmiiksi ollut vaikeaa.

–  Hallitus on vastannut tilanteeseen väliaikaisilla sosiaaliturvan parannuksilla, mutta ne eivät kuitenkaan ole riittäviä, raportissa sanotaan.

Samoin ongelmia on kansainvälistä suojelua saaneiden perheenyhdistämisissä, joissa ei huomioida riittävästi lapsen oikeuksia. Perheenyhdistämisissä edellytetään huomattavan korkeaa tulotasoa, mikä tekee niistä monille mahdottomia. Lisäksi turvaa hakevia lapsia suljetaan säilöön ja ihmisiä palautetaan vaarallisiin maihin.

Lisää aiheesta:

Amnestylta moitteita Orpon hallitukselle: "Tuhoisia päätöksiä"Rajavartiolaki ja saamelaiskäräjälaki saavat Amnestyn vuosiraportissa kritiikkiä – näin toteutui mielipiteen- ja sananvapaus SuomessaAmnesty: Venäjän sotatoimet Ukrainassa pohjaavat järjestelmällisiin ihmisoikeusloukkauksiin EuroopassaPerusturva liian alhainen Suomessa, sanovat ihmisoikeusjärjestöt – ”Kun ruoka-avussa ei ollutkaan ruokaa, ihmiset alkoivat laihtumaan”Unicef: Koronakriisin taloudellisesta tuesta vain murto-osa osoitettu lapsilleLaaja ihmisoikeusraportti julki: Amnesty moittii Suomea kovin sanoin
IhmisoikeudetVäkivaltaKöyhyysYhteiskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ihmisoikeudet
  • 28.10.18:38
    Venäjä

    Diana, 18, joutui Putinin sortokoneiston hampaisiin – piina jatkuu

  • 28.10.09:23
    Ukrainan sota

    Raportti: Venäjä on syyllistynyt rikoksiin ihmisyyttä vastaan

  • 28.10.01:01
    Lait ja lainsäädäntö

    Suomen on puututtava vihapuheeseen ja taattava intersukupuolisten oikeudet, vaatii tuore raportti

  • 17.10.08:45
    Venäjä

    Katso video: Tämä laulu oli Venäjän viranomaisille liikaa – bändi telkien taakse

  • 9.10.11:04
    Venäjä

    Venäläisopiskelija sai 13 vuoden "maanpetostuomion"