Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Alonson reaktio lupaa hyvää McLarenille – ”Hän hymyilee ollessaan auton lähellä”

Fernando Alonso vauhdissa Barcelonan testien avauspäivänä.
Fernando Alonso vauhdissa Barcelonan testien avauspäivänä.xpbimages.com
Julkaistu 26.02.2018 17:32

Antti Rämänen, Barcelona

Merkit McLarenin alkaneesta moottoriyhteistyöstä Renault’n kanssa ovat hyviä hieman myöhässä olevasta aikataulusta huolimatta, vakuuttaa tiimin ratatoimintojen johtaja Eric Boullier.

MAINOS

F1-testit päivittäin
C Morella!

C More näyttää kaikkien kahdeksan testipäivän huippuhetket (26.2.-1.3. sekä 6.3.-9.3.) kello 22.45.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

McLaren katkaisi kolme vuotta kestäneen ja heikosti sujuneen yhteistyönsä Hondan kanssa viime kaudella. Tiimi menetti tehdastiimin asemansa siirryttyään Renault’lle, kun samalla moottorilla kilpailevat myös ranskalaisyhtiön oma tiimi ja sarjan kärkikastiin kuuluva Red Bull. Boullier on silti optimistinen asetelmasta.

- Meillä on sujunut Renault’n väen kanssa kaikki hyvin, vaikka olemme pari viikkoa jäljessä aikataulusta. Auton takapää piti rakentaa kokonaan uusiksi, ja meidän on täytynyt käyttää aikaa siihen, Boullier kertoi talvitestien avauspäivänä Barcelonassa.

Aikaisempina vuosina McLarenin testikilometrit ovat jääneet vähiin moottorin luotettavuusongelmien takia, mutta tällä kertaa avauspäivä käynnistyi uusilla ongelmilla. Fernando Alonso ehti ajaa vain kuusi kierrosta ennen kuin löysäksi jääneen pyörän irtoaminen heitti auton hiekalle. McLarenilta meni koko aamupäivä auton puhdistamiseksi sorasta.

Isolla rahalla tallissa ajava Alonso kärsi Honda-yhteistyöstä muuta tiimiväkeä näkyvämmin. Boullierin mukaan espanjalaiskuski on ollut uudesta autostaan erittäin positiivisella mielellä.

- Fernando vaikuttaa tyytyväiseltä autoon, mutta hän tietysti tuntee pystyvänsä olemaan vieläkin kilpailukykyisempi, mikä on hyvä merkki. Hän hymyilee aina ollessaan auton lähellä, ja on mukava saada sellaista palautetta, Boullier kommentoi.

Alonson sitoutuminen on silti herättänyt kysymyksiä uuden kauden alla. Kaksinkertainen maailmanmestari ajaa täyden kauden kestävyysautojen WEC-sarjassa ja päälle Le Mansin 24 tunnin kisan. Boullier tyrmää spekulaatiot, joiden mukaan näin laaja syrjähyppy olisi ongelma F1-tehtävien hoitamisen kannalta.

- Hän on kilpakuljettaja ja haluaa kilpailla joka viikonloppu, Boullier totesi.

- Hän on ajanut muita kisoja ennenkin, joten siinä ei ole ongelmaa. Jos se ei sopisi meille, niin emme antaisi hänen ajaa, ranskalaispomo jatkaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Tallipäällikkö vertaa Fernando Alonsoa verenhimoiseen tappajaan – "Se on mukava nähdä"Kimi Räikkösen pomolta veikeä päivitys Jäämiehen tilanteesta – "Valmis painamaan!"McLarenilla hikoillaan taas ongelmien keskellä – suunnitelmia jouduttu jo muuttamaanAlonso kuin uudelleensyntynyt: ”Olemme ansainneet tämän!”Vaikuttiko Alonson uhkailu McLarenin moottoripäätökseen?Alonson päivän pilannut vika yllätti McLarenin täysin – moottori lähetettiin Barcelonasta pois
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"