McLarenin toimitusjohtaja Zak Brown korostaa, että huippukuski Fernando Alonson vaatimukset paremmista tuloksista eivät vaikuttaneet tallin päätökseen vaihtaa moottoritoimittajaa.
McLaren vahvisti perjantaina jo varmana pidetyn uutisen siitä, että se vaihtaa tämän kauden jälkeen Hondan moottorit Renault'n voimanlähteisiin. Brittitallin ja Hondan uudelleen lämmitelty yhteistyö on ollut todella karikkoinen kolmen viime kauden aikana, ja muun muassa Alonso on antanut tuloksista tulista palautetta useaan otteeseen.
MAINOS
Singaporen F1-viikonloppu
C Morella!Lauantai: Harjoitukset klo 12.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Singaporen GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.
Alonson sopimus on päättymässä tähän kauteen, ja hän on uhkaillut, että hän vaihtaa maisemaa, jos McLarenin tuloskunto ei ala parantua. Nyt talli saa uutta virtaa tekemiseen kolmivuotisella Renault-sopimuksella, mutta Brownin mukaan päätöstä ei tehty Alonson aloitteesta.
