Jennifer Lawrence herätti huomiota Golden Globe -tempauksellaan.
Elokuva ja tv-alan tähtiä palkitsevaa Golden Globe- palkintogaalaa vietettiin Hollywoodissa 8. tammikuuta yöllä Suomen aikaa.
Gaalassa nähtiin myös suomalaisedustusta, kun näyttelijä Alma Pöysti sekä hänen tähdittämänsä Aki Kaurismäen elokuva Kuolleet lehdet olivat ehdolla. Pöysti kamppaili parhaasta naispääosasta musikaali- ja komediaelokuvien kategoriassa, jossa olivat hänen lisäkseen ehdolla Margot Robbie, Emma Stone, Natalie Portman ja Jennifer Lawrence.
Kuten monissa palkintogaaloissa on tapana, kuvasivat kamerat kulloinkin käsittelyssä olevan kategorian ehdokkaita juuri ennen kuin Golden Globe -voittaja julkistettiin. Siirryttäessä Parhaan musikaali- tai komediaelokuvan naispääosan julkistukseen kääntyivät kamerat kohti Pöystiä ja hänen kilpakumppaneitaan.
