Alma Pöystiä on viety Kuolleet lehdet -roolin myötä ympäri maailmaa.
Näyttelijä Alma Pöystilla on jännittämisen aihetta Jussi-gaalassa, sillä hän on ehdolla kahdessa kategoriassa: yleisön suosikkinäyttelijänä elokuvasta Kuolleet lehdet sekä vuoden pääosasta elokuvasta Neljä pientä aikuista.
– Se, että on ehdolla, niin se on jo voitto. En osaa jännittää, se ei tavallaan auta. Nyt nautin tästä illasta, näistä ihmisistä ja siitä, että saadaan juhlia suomalaista elokuvaa yhdessä, se on hieno juttu, Pöysti kertoi MTV Uutisille gaalan punaisella matolla.
Pöystin elämä on ollut varsinaista pyöritystä viimeisen vuoden aikana, kun Kuolleet lehdet -roolin myötä ovet kansainvälisille elokuvamarkkinoille ovat auenneet ja kiinnostusta on roolin myötä riittänyt.
– Täytyy myöntää, että on aika erikoinen vuosi takana. Olen ollut vähän turistina omassa elämässäni, mutta ihan huikeaa on ollut, ei voi muuta sanoa.

