Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Alle 15-vuotias poika pakeni ampujakaksikkoa asuntoon – Nurmeksen murhan yrityksen tutkinta valmis

25:38Jakso 4: Laittomat aseet
Julkaistu 24.08.2018 10:55
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan Nurmeksessa viime kesäkuussa sattuneeseen ampumavälikohtaukseen liittyen.

Rikospaikka-ohjelmassa käsiteltiin laittomia ampuma-aseita. Sellaisia käytettiin myös Nurmeksen ampumatapauksessa.

Tapausta tutkitaan muun muassa murhan yrityksenä ja laittomana uhkauksena.

Teosta epäillään 28- ja 37-vuotiaita nurmeslaisveljeksiä.

Uhkailua yltyi ammuskeluksi

Välikohtaus tapahtui Porokylänkadulla sijaitsevan kerrostalon pihassa, ja se kohdistui talossa asuvaan 51-vuotiaaseen henkilöön. Tekoa edelsi epäiltyjen ja uhrien välinen riita koko viikonlopun aikana.

Tekoa edeltävänä päivänä veljekset olivat käyneet uhkailemassa uhria, jonka yhteydessä olivat rikkoneet kerrostalon rappukäytävän lasin. Seuraavana päivänä uhkailua oli käyty harjoittamassa jälleen, mahdollisesti ampuma-aseella vahvistettuna. Kaksikko poistui paikalta kuitenkin ennen poliisin saapumista.

Noin tuntia myöhemmin kello 18 aikaan poliisi sai kuitenkin hätäkeskuksen kautta useita ilmoituksia kerrostalon pihassa ammutuista laukauksista.

Vammoilta säästyttiin "ihmeen kaupalla"

Esitutkinnan perusteella epäillyt olivat kävelleet kerrostalon pihalle niin, että uhri oli pihalla yksin. Toinen miehistä oli varustautunut teräaseella, ja toinen oli ampunut käsiaseella uhria kohti talon pihassa ja rappukäytävässä yhteensä seitsemän laukauksen verran.

Tilanteessa uhrin sisko ja alle 15-vuotias poika pakenivat rappukäytävästä asuntoon. Yksi laukauksista lävisti sivullisen kerrostalohuoneiston oven. Kukaan ei loukkaantunut tapauksessa.

– Voisi sanoa, että ihmeen kaupalla ei kenellekään mitään tapahtunut, vaikka monta laukausta ammuttiin, arvioi tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Simo Hämäläinen Itä-Suomen poliisista.

Laittomat aseet voi luovuttaa seuraamuksetta poliisille.

0:58Poliisi: Suuri asemäärä liittyy pohjanmaalaisten isänmaallisuuteen?

Motiivina henkilökohtaiset syyt

Epäillyt saatiin kiinni samana iltana Rautavaaralta. Poliisi takavarikoi teossa käytetyn käsiaseen, ja löysi toisen veljen asunnosta toisenkin käsiaseen. Kumpaankaan aseeseen ei ollut hallussapitolupaa.

Hämäläisen mukaan teon taustalla olivat asianosaisten henkilökohtaiset välit.

– Heidän välisiä riitoja, kaunoja tai ristiriitoja. Yksityishenkilöiden välisiä asioita, joita ei tarvitse julkisuudessa sen tarkemmin avata.

– Epäiltyjen kertomusten mukaan alkoholilla on ollut osuutta asiaan. Faktanäyttöä siitä ei ole, hän kertoo.

Videot tilanteesta auttoivat tutkintaa

Tapaus siirtyy syytäjälle murhan yrityksenä, koska tekoa epäillään suunnitelluksi ja harkituksi yritykseksi tappaa uhri.

Lisäksi pihassa ja rappukäytävässä ammutut laukaukset aiheuttivat vakavaa yleistä vaaraa, minkä vuoksi kaksikkoa syytetään vaaran aiheuttamisesta. Lisäksi tapauksessa epäillään laitonta uhkausta, vahingonteosta ja ampuma-aserikoksesta.

Poliisi mainitsee tiedotteessaan erikseen, että asuntoon paenneen pojan ja toisen henkilön tilanteesta kuvaamat videotallenteet edesauttoivat merkittävästi tapahtumien selvittämistä.

Lisää aiheesta:

Vornanen poliisille: Liivijengeillä uhkailu johti "varoituslaukaukseen" – aseella uhatut tavallisia kansalaisiaSilminnäkijä videoi sivullisia uhanneen tulituksen Turun yössä – taustalla rap-kappaleesta yltynyt riita, jota selviteltiin aseinKaksi porukkaa uhitteli koulun pihalla, sitten ammuttiin laukauksia – kolmea epäillään tapon yrityksestä TurussaTämä kaikki Pernon "poikkeuksellisen kylmäverisestä" kaksoismurhasta tiedetään nyt – taustalla riita 20 euron bensarahastaPudasjärven murhaepäilyn esitutkinta valmistui – kolmikon epäillään ampuneen miehen ja ryöstäneen sen jälkeen tämän vaimonEpäillään murhan yrityksestä – ampui uhriaan jalkaan ja löi pesäpallomailla
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 19:29
    Räjähdykset

    Poliisi: Joroisten räjähdyksen syynä mahdollisesti hitsauskaasu – "Se pakettiauto on ihan irto-osina"

  • 16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta

  • 06:13
    Anneli Auer

    Miksi media julkaisee Anneli Auerin lasten intiimitietoja? – MTV:n rikostoimittajat vastaavat

  • Eilen06:17
    Viiden jälkeen

    Ninan äiti myrkytti isän metanolilla – näin tapaturmaksi luultu kuolema muuttui murhatutkinnaksi

  • pe15:29
    Politiikka

    Totuuspuolueen Jaana Kavonius kiistää pakoilleensa oikeutta – "Olen pakoillut vain prosessia"