Seiväshyppääjä Wilma Murron tärkeä arvokisavuosi alkoi ikävillä vastoinkäymisillä, mutta yleisurheilun MM-kisoissa nähdään kuitenkin hyväkuntoinen urheilija.
Viime kausi sujui Murron osalta upeasti. Olympialaisista irtosi komea viides sija ja Suomen ennätyskin meni upealla tavalla uusiksi elokuussa.
Vahvaa kesää seurasivat kuitenkin ikävät vastoinkäymiset. Suomalaistähti mursi tammikuussa jalkansa laskeuduttuaan huonosti seiväskuoppaan epäonnistuneen hypyn jälkeen.
LUE MYÖS: Valmistavan leirin tulokset lupailevat hyvää, nähdäänkö MM-kisoissa heti komea suomalaistemppu? – "En tarkkoja metrejä paljasta"
Loukkaantuminen langetti varjon edessä siintävällä arvokisakesälle.
Murto kertoi kesäkuussa Ylelle tuntemuksiaan siitä, että hän tuntee olevansa jäljessä aikataulussa arvokisoja ajatellen. Murron valmentaja on kuitenkin luonut uskoa suojattiinsa läpi vuoden.
– Tämä on ollut lähinnä minun ongelmani, koska valmentaja on tiennyt paremmin ja ollut luottavainen koko ajan. Hän on hokenut koko alkuvuoden, ettei meillä tässä mitään hätää ole. Olen viimeisen parin viikon, ehkä kuukaudenkin aikana joutunut myöntämään, että hän on ehkä tiennyt paremmin kuin minä, Murto naurahtaa MTV Urheilulle.

