Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Aleksanteri Kivimäki on kateissa ja etsintäkuulutettu – asianajaja MTV Uutisille: Hän ei ole pakenemassa

3:40Näin Julius Kivimäki kommentoi oikeudenkäyntiä MTV Uutisille"Eiköhän tämä homma ole kohta paketissa" – Näin Kivimäki kommentoi oikeudenkäyntiä MTV Uutisille 7. helmikuuta.
Julkaistu 19.02.2024 10:49(Päivitetty 19.02.2024 14:32)

STT

Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

Käräjäoikeus vapautti Kivimäen helmikuun alkupuolella.

Helsingin hovioikeus on määrännyt Vastaamo-syytetty Aleksanteri Kivimäen uudelleen vangittavaksi. Syyttäjän mukaan Kivimäkeä ei ole tavoitettu hovioikeuden perjantaisen vangitsemispäätöksen jälkeen. Kivimäki on etsintäkuulutettu ja poliisi etsii aktiivisesti häntä.

Poliisin mukaan Kivimäki on määrätty ilmoittautumaan Espoon pääpoliisiasemalla, mutta hän ei ole noudattanut määräystä.  

Aluesyyttäjä Pasi Vainio kertoo MTV Uutisille, että tämän aamuisen tiedon mukaan Kivimäkeä ei ole tavoitettu. 

– Hovioikeuden päätös tuli perjantaina iltapäivällä, jolloin se annettiin tiedoksi myös Kivimäelle. Käsitykseni mukaan hänet on yritetty tavoittaa, mutta häntä ei ole toistaiseksi tavoitettu. On nyt poliisin asia toimeenpanna täytäntöön tämä vangitseminen.

Kivimäki kiistää Helsingin Sanomille pakoilevansa viranomaisia. Hän sanoo HS:lle olevansa Espoossa ja että hänet tullaan "varmasti näkemään oikeudessa.”

Kivimäen asianajaja Peter Jaari kertoo MTV Uutisille ettei tiedä missä Kivimäki on, mutta hän ei ole pakenemassa.

– Kehotin ilmoittautumaan, mutta hänen viestinsä oli, että nähdään viimeistään ensi viikolla käräjäoikeudessa ja luotan siihen että hän sinne ilmestyy, jollei poliisi tavoita häntä aiemmin, Jaari kommentoi viestitse. 

Lue myös: MTV kysyi Kivimäeltä tämän pakoriskistä ennen katoamista – näin kuului vakuuttava vastaus

Kanneltiin karkaamisvaaran takia

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus vapautti Kivimäen tutkintavankeudesta 5. helmikuuta ja määräsi hänet matkustuskieltoon. Kivimäen piti ilmoittautua poliisille joka toinen päivä.

Käräjäoikeus otti huomioon, että Kivimäki oli ollut tutkintavankeudessa jo yli vuoden sekä sen, että syytteet asiassa oli luettu ja Kivimäki oli vastannut niihin. Lisäksi häntä oli jo kuultu henkilökohtaisesti käräjillä.

Syyttäjät valittivat käräjäoikeuden päätöksestä hovioikeuteen.

– Kantelimme käräjäoikeuden päätöksestä juuri karttamisvaaran takia. Asia oli hovioikeudessa vireillä kaksi viikkoa, Vainio kertoo.

Hovioikeus antoi ratkaisunsa perjantaina iltapäivällä. Hovioikeuden mukaan matkustuskielto tehostettunakaan ei olisi riittävä keino varmistamaan, ettei Kivimäki yrittäisi paeta. 

Oikeus katsoi, että karttamisvaaraa on Kivimäen aiemman käyttäytymisen ja hänen henkilökohtaisten olosuhteidensa takia pidettävä huomattavana.

– Matkustuskielto ei -- konkreettisesti estä esimerkiksi väärien matkustusasiakirjojen hankkimista tai Suomesta poistumista. Tehostettuun matkustuskieltoon liittyvä valvontalaite on myös mahdollista itse poistaa, hovioikeus sanoi päätöksessään.

Asianajajan Jaarin mukaan hovioikeuden päätöksessä ei ollut pohdittu tarpeeksi laillisuusperiaatteita ja siitä "uupui kokonaan rationaalinen päättely".

– Kuinka hovi voi puhua pakenemisvaarasta ja odottaa noin kaksi viikkoa ratkaisun antamista. Jos pelko oli todellista, niin luulisi hovin kiirehtineen päätöstä.

Hän muistuttaa Kivimäen noudattaneen matkutuskieltoa tarkasti.

Lue myös: Julius Kivimäki saapui oikeuteen vapaalta: "Väitteet karkaamisestani ovat tekaistuja"

Hovi: Ei vaaranna puolustusta

Hovin mukaan vangittuna pitäminen ei myöskään ole kohtuutonta tai suhteetonta asian laatuun, Kivimäen henkilöön, hänen olosuhteisiinsa tai hänen ikäänsä liittyvistä syistä.

– Hovioikeus toteaa, ettei vangittuna pitäminen ole kohtuutonta myöskään sillä Kivimäen vetoamalla perusteella, että se vaikeuttaa hänen puolustautumistaan asiassa ottaen huomioon, että Kivimäen puolustuksesta huolehtii kaksi puolustajaa.

Kivimäkeä, 26, syytetään lokakuun lopulla alkaneessa oikeudenkäynnissä muun muassa törkeästä tietomurrosta ja törkeästä kiristyksestä. Syyttäjät vaativat Kivimäelle seitsemän vuoden vankeusrangaistusta yhteensä yli 21 000 uhriin kohdistuneista rikoksista.

Kivimäkeä syytetään törkeästä tietomurrosta, liki 9 600 törkeästä yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä, yli 21 300:sta törkeän kiristyksen yrityksestä sekä 20 törkeästä kiristyksestä. Hän on kiistänyt kaikki syytteet.

Vastaamo-oikeudenkäynnissä oli istunto viimeksi viime viikon maanantaina ja Kivimäki osallistui tuohon istuntoon vapaalta. Vapauduttuaan hän on osallistunut jokaiseen käräjäoikeuden istuntoon henkilökohtaisesti.

Tällä viikolla oikeudenkäynnin istunnoissa on taukoviikko. Ensi viikolla alkaa loppulausuntojen käsittely.

– Istunnot jatkuvat ensi viikolla normaalisti siitä huolimatta, onko Kivimäkeä tavoitettu vai ei, Vainio kertoo.

Lue myös: Julius Kivimäen asianajaja paljastaa, miksi Vastaamo-syytetty nauroi vapautuessaan

Lisää aiheesta:

Vastaamo-oikeudenkäynti alkoi hovioikeudessa: Aleksanteri Kivimäki saapui paikalle vankilastaKarkuteiltä tavoitettu Julius Kivimäki saapui ilmeettömänä Vastaamo-käräjille Julius Kivimäki välttyy rangaistukselta katoamistempustaan – "Eihän se viranomaista iloiseksi tee"Julius Kivimäen asianajaja paljastaa, miksi Vastaamo-syytetty nauroi vapautuessaanVastaamo-syytetty vaati taas päästä pantavalvontaan – oikeus ei uskonut perustelua perheen elättämisestäVastaamon tietomurrosta epäilty Aleksanteri Kivimäki haluaa vapaaksi – asianajajalta kuitti KRP:lle: Eikö kuulusteluissa ole mitään kysyttävää? 
VastaamoRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • Eilen14:37
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • Eilen13:58
    Hovioikeus

    Vastaamon hovioikeudenkäynti päättyi – tuomiota voidaan joutua odottamaan helmikuuhun saakka

  • ti18:17
    Oikeudenkäynnit

    Vastaamo-uhrien tuska nousi pintaan oikeudessa: "Viisi vuotta yhtä helvettiä"

  • ti09:56
    Hovioikeus

    Vastaamon tietomurtojutussa alkavat loppulausunnot – Kivimäki vaatii syytteiden hylkäämistä

  • 24.10.13:32
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki haluaa tehdä lisää sovintosopimuksia Vastaamo-uhrien kanssa