Habbo Hotel ja Second Life ovat varhaisia ja rajoittuneita esimerkkejä siitä, mistä metaversumissa on kyse, mutta millaisia ulottuvuuksia tulevaisuuden ratkaisut tarjoavat tavallisille ihmisille?
IT-asiantuntija Petteri Järvinen ja Suomen Accenturen toimitusjohtaja Tomas Nyström vierailivat maanantaina Maikkarin Uutisaamussa kertomassa metaversumista ja siitä, mitä trendisana käytännössä tarkoittaa.
Metaversumi-sanaa on käytetty jo 1990-luvun alkupuolella, mutta vasta nyt teknologia alkaa olla siinä pisteessä, että metaversumi voi toimia fyysisen todellisuuden jatkeena ihmisten arkea helpottaen.
– Metaversumi on digitaalisuuden seuraava aalto, joka tulee tässä seuraavan kymmenen vuoden aikana, Nyström kertoo.
Nyströmin mukaan metaversumissa yhdistyvät sekä digitaalinen läsnäolo että digitaalinen omistajuus. Olemme jo hieman raapaisseet metaversumin pintaa muun muassa virtuaalitodellisuuslasien avulla.
Järvisen mukaan VR-lasit ovat osa metaversumin käyttöliittymää samaan tapaan kuin älypuhelin on osa mobiili-internetin käyttöliittymää. Tällä hetkellä markkinoilla olevat VR-lasit ovat tosin vielä kömpelö ratkaisu samaan tapaan kuin ensimmäiset matkapuhelimet olivat kömpelöitä verrattuna nykyisiin älypuhelimiin.
