Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Älä kerro Martille -keräyskampanja ylitti odotukset – yllätys paljastuu Ahtisaarelle tänään

6:40CMI: Tällainen Martti Ahtisaari on rauhanvälittäjänä
Julkaistu 15.06.2017 08:14

MTV UUTISET

Kevään aikana on kerätty rahaa rauhanvälitykseen salassa presidentti Martti Ahtisaarelta, joka toimii konfliktinratkaisujärjestö CMI:n johdossa.

CMI:n kampanjassa on tiedotettu lähinnä sosiaalisen median ja netin kautta, koska Ahtisaari ei seuraa näitä viestintäkanavia.

Keräys rauhanvälitystä varten kestää tähän päivään asti. Presidentti Martti Ahtisaari täyttää 80 vuotta 23.kesäkuuta, jonka kunniaksi keräys Älä kerro Martille on järjestetty.

Aamun Huomenta Suomessa CMI:n tiedottaja Antti Ämmälä kertoo, että salaisuus on pysynyt salaisuutena tähän päivään asti. Lahja annetaan presidentille tänään illalla juhlien yhteydessä. Erikseen tänään on huolehdittu siitä, että Ahtisaari ei katso MTV3:n Huomenta Suomea.

– Se riski oli, että hän olisi katsonut tätä, joten sovimme Eeva Ahtisaaren kanssa, että hän laittaa kaukosäätimen piiloon. Asia on siis hoidossa, Ämmälä hymyilee.

Ahtisaaren perustaman CMI:n tarkoituksena on ehkäistä konflikteja maailman vaikeimmilla konfliktialueilla.

– Käytännössä CMI:n työ on sitä, että tuodaan konfliktin osapuolia neuvottelupöydän ääreen luottamuksellisessa tilanteessa, kulissien takana ja epävirallisella tavalla. Tavoitteena on saada aikaan yhteyksiä ja luottamusta osapuolten välille.

Älä kerro Martille -kampanja on ollut Ämmälän mukaan huikea menestys.

– Siitä pitää kiittää kaikkia suomalaisia. Me olemme tähän mennessä keränneet lähes 600 000 euroa rauhantyöhön.  Tavoitteet täyttyivät itseasiassa jo huhtikuussa kampanjan alkaessa, koska tavoite oli alun perin 200 000 euroa.

CMI:n arvion mukaan yksi rauhanneuvottelukierros maksaa noin 40 000 euroa.

Juttua korjattu klo 8:32: Martti Ahtisaari täytttää 80 vuotta 23.6.

Lisää aiheesta:

Sotaväsymys hyydytti Suomen Ukraina-lahjoitukset – yksi järjestö kertoi MTV:lle syyt, miksi sen keräämä tuki vain kasvaaKirja-arvio: Näin suomalaiset ratkovat maailman sotia ja konfliktejaMarko Ahtisaari valittiin Alexander Stubbin seuraajaksi CMI:n puheenjohtajaksiMartti Ahtisaari sai vihdoin tietää sen, mitä hänelle ei saanut kertoa – koko Suomen salaisuus paljastettiin presidentilleMartti Ahtisaari sai tietää salaisesta syntymäpäivälahjastaan – yli puoli miljoonaa rauhantyöhönÄlä kerro Martille: Suuri salaisuus leviää somessa – Ahtisaarelle siitä ei saa kertoa!
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 30.11.13:08
    Antti Railio

    Laulajatähti Antti Railio pelottavasta tilanteestaan: "Eteisvärinä"

  • 29.11.13:39
    Sijoittaminen

    70 sijoituasuntoa hankkinut Tellu päätti hypätä oravanpyörästä pois

  • 29.11.12:16
    XL5

    Mika Ikonen XL5:n paluusta: "Laitetaan piste meidän tarinalle"

  • 1.11.15:45
    Mielenterveys

    Mielenterveysomainen: Kiinnitä huomiota tähän hälytysmerkkiin omassa jaksamisessasi

  • 31.10.16:01
    Stressi

    Murehditko liikaa? Harri Gustafsberg neuvoo, kuinka huoliajattelun kierteestä voi vapautua