Aki Linnanahteen perheenjäsen sairastui koronaan – radiojuontaja joutui karanteeniin: "Toistaiseksi olen oireeton"
Aki Linnanahde kertoo käyvänsä testissä, vaikkakin hänellä ei ole laisinkaan oireita.
Radio Novan aamua juontava Aki Linnanahde kertoo Instagram-tilillään joutuneensa karanteeniin, koska hänen perheenjäsenellään todettiin koronavirustartunta. Mies kertoo olevansa karanteenissa 27. helmikuuta saakka.
Linnanahde antaa kiitoksensa viranomaisille julkaisussaan.
– Täytyy antaa isot kehut viranomaisten suuntaan, miten selkeät ohjeet meille tuli nopeasti tartunnan varmistuttua, hän kirjoittaa.
Linnanahde kertoo, mitä hän saa ja ei saa tehdä karanteenin aikana.
– Käytännössä voin viedä koiraa ulos ja on oikeastaan vähän pakkokin viedä. Muutenkin voin käydä ulkona kävelyllä, tai viedä roskat. Sen sijaan en voi mennä lähityöhön, kauppaan, apteekkiin, harrastuksiin tai yleisötilaisuuksiin, koska näissä paikoissa lähikontaktia on vaikea välttää. Luonnollisesti aion noudattaa annettuja ohjeita.
Linnanahde päätti kertoa avoimesti asiasta, koska radion kuuntelijat ovat hänen mukaansa ilman koronaakin uteliaita, jos juontaja on pois lähetyksestä.
Linnanahteen kotiin säädetään paraikaa tekniikkaa, jotta radiojuontaminen onnistuisi etäyhteydellä hänen juontoparinsa Minna Kuukan kanssa.
Linnanahde myös muistuttaa, että tällaisessa koronavirustilanteessa ei ole mitään hävettävää ja turha stigma sen ympäriltä pitäisi saada pois.
Linnanahteen perheenjäsen on elänyt poikkeuksellisen suljettua elämää, mutta siitä huolimatta hän sai tartunnan. Myös muut perheenjäsenet ovat noudattaneet määräyksiä.
– Tulevat päivät näyttävät, saanko minäkin tartunnan. Toistaiseksi olen oireeton, mutta käyn ottamassa silti testin. Luonnollisesti koitamme kaikin keinoin estää, että tauti ei leviä perheen sisällä, eikä missään nimessä perheen ulkopuolelle.
Linnanahteen päivitys on kerännyt lukuisia tsemppiviestejä.
– Voimia sinne sairastuvalle. Toivottavasti huomenna yhdessä taajuudella, Linnanahteen juontopari Minna Kuukka kirjoittaa.
– Tsemppiä sinne, Esko Eerikäinen viestittää.
Uusimmat
-
13:43
Katri Lylyperän sprinttitaistelu päättyi – norjalaissiskokset kolaroivat!
-
13:42
Ravintolakonserni Noho Partnersin koko 1250 työntekijän henkilöstö aiotaan lomauttaa – Restel puolestaan sulkee jo huomenna kaikki HUS-alueen baarinsa
-
13:36
Näin kodinkoneiden ja viihde-elektroniikan energiamerkinnät uudistuvat
-
13:36
Vakavien onnettomuuksien vapaa-ajalla määrä pysyi koronasta huolimatta ennallaan – suurin osa kuolleista hukkui
-
13:31
Se sitten siitä – kaikkien suomalaismiesten peli pelattu MM-sprintissä
-
13:20
Presidentti Niinistö koronatilanteesta: Kaikki torjuntakeinot arvioitava – hallituksen arvioitava, tarvitaanko poikkeuksellisia toimivaltuuksia
-
13:20
Halla-aho: Perussuomalaiset ei hyväksy kuntavaalien siirtoa
-
13:05
Näin sulkutoimet otettiin vastaan puolueissa – Orpo: "Ongelmakohdat ovat olleet tiedossa jo kuukausia, miten tämä on voinut kestää näin kauan"
-
13:03
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Koronarokotteen saanut Suomessa noin 320 000 ihmistä – kolme koronakuolemaa, sairaalahoidossa lähes 200 ihmistä
-
13:01
Suomessa raportoitu 565 uutta koronatartuntaa ja kolme koronakuolemaa – tehohoitopotilaiden määrä kasvaa: "Tilanne on heikentynyt merkittävästi"
-
12:59
Katri Lylynperältä upea veto MM-sprintissä – Johanna Matintalolla kamalaa draamaa
-
12:55
Kruununprinsessa Victorian päätös: Kieltäytyy käyttämästä asustetta, jota prinsessakollegat Mette-Marit ja Mary eivät piilottele
-
12:49
Jonne Virtanen tuimana: kohahduttanut ulosajo suora seuraus koronakauden erikoisuudesta – veti itsekin vastustajan levyksi samasta syystä
-
12:28
Lily tilasi leipuriystävältään 17 euron kakun – osoittautui täydeksi katastrofiksi: "Sitä saa, mitä tilaa"
-
12:22
Kaksi valtavaa varastoa tuhoutui aamupäivällä – toinen romahti, toinen paloi
-
12:17
Suomi siirtyy poikkeusoloihin, kolmen viikon sulkutila maaliskuussa – näin hurja rajoituspäivä on edennyt: "Nyt ei hanskat voi tippua"
-
12:17
Miesten MM-sprinttikarsinnassa kaaos – saksalaishiihtäjän aika löi ällikällä: "Jokin oli pielessä"
-
12:14
Seurataanko Liigassa NHL:n esimerkkiä? "Alkaa olla poissuljettua, että yleisölle pelattaisiin"
-
12:11
Miksi sulkutoimet otetaan käyttöön vasta nyt? Näin pääministeri Marin perusteli, miksi aiemmin ei voitu toimia: "Meillä ei tietenkään ole absoluuttista totuutta"
-
12:05
Nyt on liukasta! Jalankulkijoiden vaara-aluetta laajennettiin
-
Lataa lisää