Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Äiti lähti saunaan ja jätti 5-vuotiaan poikansa valvomatta uimahallissa – lapsi viisi minuuttia upoksissa porealtaassa

Käräjäoikeus antoi päätöksen viime tiistaina.
Käräjäoikeus antoi päätöksen viime tiistaina.
Julkaistu 29.05.2017 06:29

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Viisivuotias poika oli hukkua uimahallissa Helsingissä, kun kylmissään ollut äiti meni saunaan ja jätti lapsen valvomatta lastenaltaaseen.

Helsingin käräjäoikeus tuomitsi 44-vuotiaan virolaisen naisen heitteillepanosta neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen.

Tapaus sattui viime vuoden tammikuussa. Nainen oli ollut uimassa ystävättärensä kanssa ja lapset olivat mukana. Todistajana kuultu ystävätär kertoi, että he jättivät lapset lastenaltaaseen, koska he olivat kylmissään.

Naisen menivät saunaan. Ystävätär kertoi sanoneensa lapsille, ettei lastenaltaasta saa poistua.

Uimataidoton poika

Uimataidoton ja vilkas viisivuotias oli mennyt porealtaaseen. Poika vajosi lähes välittömästi pinnan alle, koska jalat eivät ylettäneet pohjaan.

Myöhemmin valvontakamerasta selvisi, että poika oli hukuksissa 4 minuuttia 36 sekuntia ennen kuin altaaseen tullut sivullinen oli havainnut elottoman lapsen.

Poika elvytettiin ja vietiin lastenklinikalle hoidettavaksi. Hän pääsi sieltä seuraavana päivänä pois. Oikeudenkäynnissä esitetyn lääkärinlausunnon mukaan lapsi on toipunut hyvin.

Oikeus määräsi äidin maksamaan pojalleen kärsimyskorvausta tuhat euroa sekä kivusta ja särystä 500 euroa.

Rikos
not-found-image
Jarkko Sipilä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Kuusijärven lapsen hukkuminen: Vanhemmille ei syytteitäUimataidoton 4-vuotias pulikoi yksin lastenaltaassa, kun isä ramppasi saunassa ja syvässä altaassa – uimavalvojien puhuttelut eivät tehonneetVideo: Näin 5-vuotias kamppaili yksin hengestään uimahallissa – saunaan lähteneen äidin tuomio koveni Helsingin hovioikeudessaVauva putosi lattialle vaipanvaihdossa – äiti tuomittiin sakkoihin ja maksamaan lapselle 2 000 euron korvauksetVideo: Viisivuotias kamppaili hengestään helsinkiläisessä uimahallissa – kukaan ei huomannut hukkuvaa lastaKarmea muistutus maailmalta: Tästä syystä lapsia ei pidä jättää hetkeksikään yksin kylpyyn

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 17:31
    Seinäjoki

    Hovioikeus kovensi yhden rangaistusta Seinäjoen Härmän Häjy -ravintola-ampumisesta

  • 15:17
    Anneli Auer

    Vuosien terapiassa Auerin lapset eivät koskaan maininneet mitään viiltelystä ja "seksiorgioista" – MTV seurasi

  • 11:14
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi lapseen suojatiellä Espoossa

  • 10:08
    Korkein oikeus

    Korkein oikeus ei myöntänyt valituslupaa Vantaan sellimurhajutussa

  • 10:03
    Vasemmistoliitto

    Poliisi ei enää epäile vasemmistonuorten puheenjohtajaa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan