Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ainakin 63 on kuollut ja 182 haavoittunut hääjuhlissa tapahtuneessa räjähdyksessä Afganistanissa – loukkaantuneiden joukossa lapsia ja naisia

Voimakas räjähdys teki tuhoja Kabulissa järjestetyissä hääjuhlissa.
Voimakas räjähdys teki tuhoja Kabulissa järjestetyissä hääjuhlissa.
Julkaistu 18.08.2019 10:33

MTV UUTISET – stt

Afganistanissa ainakin 63 ihmistä on kuollut ja 182 haavoittunut hääjuhlissa tapahtuneessa räjähdyksessä, kertovat viranomaiset.

Räjähdys tapahtui maan pääkaupungissa Kabulissa myöhään lauantaina.

Yksikään ryhmä ei ollut heti iskun jälkeen ilmoittanut olleensa räjähdyksen takana. Kapinalliset ovat toisinaan iskeneet hääjuhliin, koska niiden koetaan olevan helppoja kohteita.

Maan sisäministeriön edustajan Nasrat Rahimin mukaan haavoittuneiden joukossa on myös naisia ja lapsia.

Ruumiita ruokailutilassa

Rahimi kertoi räjähdyksen tapahtuneen kaupungin länsiosassa sijaitsevassa hääjuhlille tarkoitetussa tapahtumapaikassa ennen iltayhtätoista paikallista aikaa. Hän jakoi aiemmin myös Facebookissa kuvia, joissa näytti olevan useita ruumiita ruokailutilan sisällä.

Afgaanihäät ovat suuria ja raikuvia juhlia, joissa on satoja ja usein jopa tuhansia vieraita juhlimassa teollisen kokoluokan häähalleissa. Miehet on usein erotettu juhlatiloissa naisista ja lapsista.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen

Afganistan hääjuhla räjähdys
Ampumisen uhrien kenkiä häätilan lattialla räjähdyksen jälkeen.

Häissä ollut Mohammed Farhag oli ollut juuri naisten alueella, kun hän kuuli valtavan räjähdyksen miesten puolelta.

– Kaikki juoksivat ulos huutaen ja itkien, hän kertoi.

– Noin 20 minuutin ajan koko juhlapaikka oli täynnä savua. Melkein kaikki miesten alueella olleet ovat joko kuolleita tai loukkaantuneita. Nyt, kaksi tuntia räjähdyksen jälkeen, hallista viedään edelleen ruumiita pois, hän jatkoi.

Hallinnon edustajan Feroz Basharin mukaan räjähdys oli "selvä merkki siitä, etteivät terroristit voi nähdä afgaanien osoittavan onnellisuuttaan".

– Heitä ei saa kumartamaan tappamalla heitä. Illan iskun tekijät laitetaan vastuuseen, hän kertoi Twitterissä aiemmin.

Yhdysvaltojen ja Talebanin odotetaan pääsevän sopimukseen

Odotukset Yhdysvaltojen ja Talebanin välisestä sopimuksesta ovat kasvaneet viime aikoina. Osapuolten odotetaan allekirjoittavan lähiaikoina sopimus, jonka myötä yhdysvaltalaisjoukot alkaisivat vetäytyä Afganistanista.

Vastineeksi kapinalliset antaisivat lukuisia turvatakeita. Yhdysvallat on muun muassa vaatinut kapinallisia takaamaan, ettei Afganistanista tulisi enää turvapaikkaa terroristijärjestöille.

Yhdysvalloilla on maassa edelleen noin 14 000 sotilasta melkein kahden vuosikymmenen mittaisen, pattitilanteeseen ajautuneen sodan vuoksi.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on sanonut presidenttiytensä alusta saakka, että hän haluaa joukot pois Afganistanista. Yhdysvallat on laittanut Afganistanin sotilasoperaatioihin ja jälleenrakentamiseen yli biljoona dollaria vuoden 2001 jälkeen. 

Lisää aiheesta:

Kranaatti räjähti yleisössä kesken pelin – ainakin kaksi kuollutIsis-K kertoo olleensa Afganistanin tuhoisan moskeijaiskun takana – ainakin 41 kuoli ja kymmeniä haavoittuiAinakin viisi kuoli räjähdyksessä Kabulissa – kuolleiden joukossa sekä siviilejä että Talebanin edustajiaBidenin mukaan Yhdysvallat ryhtyy vastaiskuun: "Metsästämme teidät" – Kabulin räjähdyksessä kuoli ainakin 13 yhdysvaltalaissotilastaYli 60 ihmistä kuoli hääjuhlassa Afganistanissa – murtunut sulhanen kuvailee tapahtumia: "Olen menettänyt toivoni" Hääjuhlissä voimakas räjähdys Afganistanissa – kymmeniä kuolleita
AfganistanRäjähdyksetVäkivaltaiskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 15.11.05:00
    Turvapaikanhakijat

    Masih sai "lottovoiton" Suomessa – "Ei voi tietää, kuka saa turvapaikan"

  • 8.11.07:43
    Pakistan

    Afganistanin ja Pakistanin neuvottelut aselevon jatkosta kariutuivat jälleen

  • 3.11.15:00
    Ulkomaat

    Ainakin 20 kuollut ja yli 500 loukkaantunut: Afganistanissa maanjäristys

  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan