Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:35Naista syytetään 2-vuotiaan tyttärensä hukutusmurhasta yhdysvalloissaPoliisi kuvailee kaamean tapauksen yksityiskohdat: "Löysimme lapsen kasvot ylöspäin ja täysissä pukeissa kylpyammeesta"
Julkaistu 13.05.2019 11:24

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Poliisin mukaan yhdysvaltalaisäiti hukutti 2-vuotiaan tyttärensä asunnossaan lauantaina. Nainen on nyt vangittu, ja häntä syytetään murhasta. Katso videolta poliisin kuvaus tapahtumien kulusta.

– Tapauksen kutsuminen järkyttäväksi olisi vähättelyä, toteaa poliisi CNN:n videolla.

Nevadan osavaltiossa asuva äiti soitti hätänumeroon kolmen aikaan päivällä kertoakseen, että hänen 2-vuotias tyttärensä oli hukkunut kylpyammeeseen. Hätäkeskuspäivystäjä yritti useiden minuuttien ajan ohjeistaa äitiä nostamaan lapsen vedestä ja aloittamaan elvytyksen. Poliisin mukaan nainen ei noudattanut ohjeita.

Poliisi saapui asunnolle, mutta äidillä kesti useita minuutteja päästää heidät sisään. Asunnossa poliiseja odotti kaamea näky. Elvytys aloitettiin välittömästi, mutta lapsi todettiin kuolleeksi sairaalassa.

– Löysimme lapsen kasvot ylöspäin ja täysissä pukeissa kylpyammeesta, joka oli täynnä vettä, poliisi kuvailee.

Nainen on nyt vangittu, ja häntä syytetään tyttärensä murhasta. Poliisi oli kutsuttu samaan asuntoon saman päivän aamuna perheriidan takia. 

Tapauksesta uutisoi CNN.

Lisää aiheesta:

8-vuotias imeytyi uima-altaan putkistoon ja kuoli Yhdysvalloissa

Äidin epäillään hukuttaneen 2-vuotiaan tyttärensä kylpyammeeseen USA:ssa – saattoi olla keskellä tekoa soittaessaan hätäkeskukseen: "Tapauksen kutsuminen järkyttäväksi olisi vähättelyä"

Teiniäiti nukahti huumepäissään ammeeseen vauva sylissään Yhdysvalloissa – lapsi kuoli, äidille murhasyyte
Äiti ravisti viisikuisen poikansa hengiltä Yhdysvalloissa – myönsi olleensa ”liian kovakourainen”
Katkera huoltajuuskiista muuttui väkivaltaiseksi: Äitiä syytetään 14-vuotiaan tyttärensä murhasta – ampui teinin kesken hätäpuhelun
Perheen koira hyökkäsi 2-vuotiaan taaperon kimppuun: Tyttö kuoli äitinsä syliin – "Kyseessä oli järkyttävä onnettomuus"
Erikoinen henkirikos USA:ssa: Mies soitti hätäkeskukseen, kertoi heränneensä unesta ja löytäneensä vaimonsa verisenä lattialta – "Luulen, että minä tein sen”
YhdysvallatVäkivaltaVanhemmuusLapsetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvallat
  • 11:15
    F-35

    Kommentti: Suomen F-35-julkistus vahvisti tärkeän viestin – Suomi on nyt lännen eturintama

  • Eilen18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii

  • Eilen18:21
    Karita Mattila

    Karita Mattila lauloi F-35-julkistuksessa Suomen ja Yhdysvaltain kansallislaulut sekä Finlandian – katso video

  • Eilen14:30
    Kouluampuminen

    Brownin yliopiston kouluampuja yhä vapaana – poliisi julkaisi videon

  • Eilen14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"