Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ahdistaako katupöly? Mieti, missä kuljet ja kaiva korona-ajalta tuttu tuote kaapin pohjalta

9:20Vaivaako katupöly? Näin lievität ikäviä oireitaVaivaako katupöly? Näin lievität ikäviä oireita
Julkaistu 05.04.2025 19:45
Toimittajan kuva
Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Ilmastonmuutos on osaltaan lisännyt katupölyä, koska kelit vaihtelevat oikukkaasti.

Kasvomaskit ja vilkkaiden teiden välttely ovat parhaat keinot katupölyä vastaan, sanoo Allergia-, Iho- ja Astmaliiton asiantuntija Katariina Ijäs.

– Ihanimmat kevätkelit ovat haasteellisimpia, kun aurinko paistaa ja lempeä kevättuuli käy ilmassa. Se nostaa pölyä ilmaan, Ijäs sanoo Huomenta Suomen haastattelussa.

Katupöly koostuu pääasiassa karkeista hiukkasista ja aiheuttaa muun muassa silmien kirvelyä, nenän vuotamista ja yskää. Terveydelle haitallisinta se on hienoksi jauhautuneina pienhiukkasina, jotka pääsevät tunkeutumaan alempiin hengitysteihin ja jopa verenkiertoon.

– Katupölyaikaan osuu myös siitepölykauden alku. Osa ei välttämättä osaa yhdistää oireita katupölyyn, Ijäs sanoo.

Oireilevien kannattaa suunnitella reitit uusiksi

Myös ilmastonmuutoksella on sormensa pelissä katupölyn lisääntymisessä.

– Ilmastonmuutos aiheuttaa talviin muutoksia. Kun on liukasta, hiekoitetaan. Stten tiet taas sulavat, jäätyvät uudelleen ja tarvitaan lisää hiekkaa. Näin kaduille lisätään yhä vaan enemmän sepeliä, joka jauhautuu katupölyksi. Toisaalta katuja ei päästä myöskään putsaamaan heti, kun pitää odottaa, että yöpakkaset ovat ohi, Katariina Ijäs sanoo.

Hänen mukaansa hyviä keinoja oireiden vähentämiseen on hengitysteiden putsaamisen nenäkannulla sekä reittien uudelleen suunnittelu vähemmän liikennöidyille reiteille.

– Nenäkannu on hyvä, mutta paras olisi, jos ei altistuisi ollenkaan. Voi valita esimerkiksi pienempiä katuja ja välttää ruuhkaisimmat ajat.

Ijäksen mukaan FFP-tasoiset hengityssuojaimet ovat suojista tehokkaimpia suodattamaan pienimpiä hiukkasia.
 

Lisää aiheesta:

Varma kevään merkki: Katupöly lentää taas! Tässä vinkit törkyjen hengittämisen estämiseksiKotimaan koivun siitepölykausi on vasta alkamassa ja tilanteen arvioidaan muodostuvan hankalaksiNyt ei saa käyttää lehtipuhallinta! Helsingin kaupunki varoittaa seurauksistaKatupöly kiusana tavallista pidempään – Helsingissä katujen siivous alkoi kuukauden myöhässä: "Saattaa mennä jopa kesäkuun puolelle"Kavala kevätriski voi koitua jopa kohtaloksi – asiantuntija kertoo kolme keinoa suojautuaKatupöly sumentaa ilmaa ja raastaa keuhkoja
LiikenneKaupungitTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • Eilen17:12
    Metro

    HSL: Metroliikenteessä oli häiriö

  • Eilen16:58
    Hämeenlinna

    Panssarivaunu jumittui Kolmostielle

  • ma21:01
    Liikenneturvallisuus

    Toimitusjohtajan rattiraivo tallentui videolle – "Meni hermot"

  • ma05:38
    Lentokentät

    Nämä asiat vaikuttavat siihen, minne suomalaisia lennätetään: Kymmeniä vaihtoehtoja pöydällä

  • 22.11.20:06
    Liikenneonnettomuudet

    Uudellamaalla kolaroitu liukkaassa kelissä – Ilmatieteen laitokselta varoituksia