Alankomaiden edustaja Joost Klein diskattiin euroviisufinaalista tuotantotiimin jäseneen kohdistuvan laittoman uhkauksen takia.
Alankomaiden euroviisuedustaja Joost Klein, 26, diskattiin finaalista, sillä tuotantotiimiin kuuluva nainen teki valituksen Kleinin käytöksestä tämän torstaisen 9. toukokuuta semifinaaliesiintymisen jälkeen. Valituksesta aloitettiin poliisitutkinta laittomasta uhkauksesta.
Klein hylättiin kilpailusta vain tunteja ennen finaalin alkua.
Aftonbladetin lähteiden mukaan Klein on tunnustanut rikoksen kuulusteluissa. Malmössä toimivan tutkinnan vihjelinjaosaston päällikkö Emil Anderssonin mukaan Kleinia on kuultu, muttei otettu kiinni.
Hänen kerrotaan hermostuneen kaikista kuvaajista ja pyytäneen heitä lopettamaan kuvaamisen. Joost sanoo, että osa kuvaajista oli hyvin töykeitä. Hän suuttui ja nosti kätensä nyrkissä ylös ja teki lähteen mukaan syöksyn yhtä valokuvaajaa kohti. Hän ei kuitenkaan lyönyt valokuvaajaa.