Helsingissä tapahtuneen kuolemaan johtaneen onnettomuuden esitutkinta on valmistumassa.
Senaatintorin kulmalla Unioninkadulla tapahtui 6. kesäkuuta liikenneonnettomuus, jossa kuoli iäkäs nainen.
Poliisi kertoi tuolloin, että Unioninkadulla pysäköitynä ollut turistibussi valui useita kymmeniä metrejä ja tyhjillään ollut ajoneuvo osui suojatietä ylittäneeseen naiseen.
– Alustavien tietojen mukaan vaikutti siltä, että linja-auton käsijarrua ei ollut kytketty asianmukaisesti, poliisi kertoo valmistuvasta esitutkinnasta.
Esitutkinnassa selvisi, ettei ajoneuvon seisontajarrussa eli käsijarrussa ei ollut vikaa.
– Tutkimushavaintojen ja ajoneuvon liikkeelle lähtemisen perusteella todettiin, että käsijarru ei ole ollut päälle kytkettynä linja-auton ollessa pysäköitynä.
Lue myös: Traaginen turma Senaatintorilla: Turistibussi liukui naisen päälle – kuoli sairaalassa
Suojatietä ylittänyt nainen kuljetettiin sairaalaan onnettomuuden jälkeen, mutta hän kuoli saamiinsa vammoihin.
Poliisi tutki tapausta aluksi liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja kuolemantuottamuksena, mutta rikosnimikkeet koventuivat esitutkinnan alussa törkeiksi.
Poliisi epäilee asiassa linja-auton kuljettajaa, joka oli onnettomuushetkellä tauolla.
Ajoneuvo pysyi hetken paikallaan siinä olleen pysäkkijarrun varassa, joka kytkeytyy pois päältä sytytysvirran katkaisemisen jälkeen.
Poliisin mukaan asia etenee lähiaikoina syyteharkintaan.

