Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

8-vuotias talutti koiraa yksin – huolestunut naapuri soitti poliisille

Amerikkalaisäiti joutui lastensuojeluilmoituksen kohteeksi, koska antoi tyttärensä kävelyttää perheen koiraa yksin. Kuvan lähde ABCNews
Amerikkalaisäiti joutui lastensuojeluilmoituksen kohteeksi, koska antoi tyttärensä kävelyttää perheen koiraa yksin. Kuvan lähde ABCNewsKuvan lähde ABCNews
Julkaistu 27.08.2018 12:29

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kun 8-vuotias Dorothy kävelytti koiraa yksin, huolestunut naapuri tarttui toimeen – ja soitti poliisit.

Yllä olevasta videosta repesi nettiraivo: Äiti joi olutta pidellessään vauvaa – oikein vai väärin?

Amerikkalaisäiti joutui lastensuojeluilmoituksen kohteeksi, koska antoi tyttärensä kävelyttää perheen koiraa yksin. Corey Widen joutui erikoisen tapahtumasarjan keskiöön, kun hänen 8-vuotias tyttärensä Dorothy kävelytti koiraa yksinään perheen asuinalueella.

"Kuulin sireenin huutavan"

Tytön yksin kävelyllä nähnyt naapuri päätti soittaa poliisit. Naapuri kuvaili lasta "viisivuotiaaksi".

– Minua vain pelotti kovasti. Näin poliisit siinä, poliisiauton ja kuulin sireenin huutavan, tyttö itse kuvaa tilannetta.

Saadessaan koiran tyttö oli luvannut perheelleen, että voisi kävelyttää sitä.

Perheen tarina päätyi televisioon asti. Jos video ei näy, katso se täällä.

Naapuri oli soittanut myös lastensuojeluun

Widen kertoo, että halusi antaa tyttärelleen ensimmäisen oppitunnin itsenäisyydestä antamalla tämän viedä koiraa ulos yksin. Äiti näki tytön ikkunastaan melkein koko lenkin ajan.

Poliisikin havaitsi pian, ettei tilanne ollut vaarallinen.

Naapuri oli kuitenkin soittanut myös lastensuojeluun ja tehnyt Widenistä ilmoituksen. Hän joutui kaksi viikkoa kestäneen tutkinnan kohteeksi. Perheen toiminnasta ei löydetty mitään väärää.

– Alun perin ilmoitus tehtiin 5-vuotiaasta, ja asian olisi pitänyt olla loppuun käsitelty, kun he havaitsivat, ettei minulla ollut 5-vuotiasta, äiti sanoo.

"Vanhempien, jotka eivät pidä tästä, pitää rauhoittua"

Osa kommentoijista on sitä mieltä, että soitto oli oikeutettu, koska 8-vuotias on liian nuori kuljeskelemaan kaduilla yksin. Toiset ovat aivan eri mieltä.

– Se, että pelkää naapureitaan ja kantaa koko ajan huolta siitä, että jotakin pahaa voisi tapahtua, johtaa vain ankeaan elämään, nimimerkki DownScale toteaa Twitterissä.

– Mitä vikaa on siinä, että tytön ikäinen kävelyttää koiraa. Se opettaa vastuuta. Vanhempien, jotka eivät pidä tästä, pitää rauhoittua, Nathan Epstein kirjoittaa.

"Älä tuomitse kirjaa kannen perusteella"

Wildeniä harmittaa, että viranomaisten aikaa hukattiin tällaiseen tapaukseen.

– Älä tuomitse kirjaa kannen perusteella. Et tunne jokaista tilannetta tai jokaista lasta, Wilden kommentoi.

– Kun toimit näin (soitat poliisin), kuormitat jo kuormittunutta systeemiä tällaisilla häiriöpuheluilla, ja lapset ja perheet, jotka oikeasti kaipaavat apua, eivät saa sitä.

Lähde: Huffingtonpost.com, Washingtonpost.com, Abcnews.go.com

LapsetTurvallisuusLifestyle
not-found-image
Maria Aarnio
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

"En ole sankari" – 13-vuotias Austin pelasti perheensä hurjalla uinnillaUudenvuoden juhlinta säikytti taas lemmikkejä karkuteille – ainakin nämä kaksi tarinaa päättyivät onnellisestiNettikiusaaminen ajoi australialaisäidin teinipojan itsemurhaanSiiri-koira katosi tuntemattoman naisen matkaan – seurasi erikoinen jäljitysoperaatioToinen koira tappoi Stellan omaan mökkipihaan: "Oli kuin märkä rätti sen hampaissa"Vieraaseen taloon hakeutuneen Tiinan tarina kosketti – MTV:n lukijat jakoivat omia tarinoitaan: "Onpa joku ovi avoinna nuorelle"

Tuoreimmat aiheesta

Lapset
  • Eilen17:52
    Sosiaalinen media

    Hallitus etsii keinoja rajoittaa lasten ja nuorten somen käyttöä

  • ke08:21
    Syöpä

    Nämä syövät ovat lapsilla yleisimpiä – Suomessa vuosittain noin 150 sairastunutta

  • ti16:15
    Lastensuojelu

    Laitoksesta karannut 16-vuotias kuoli – Otkes aloittaa tutkinnan

  • ti06:28
    Nuoret

    "Helppoja uhreja" – näin lapsia ja nuoria värvätään mukaan petoksiin

  • 29.1.16:11
    Koulu

    Opettajaa pahoinpideltiin koululla Tampereella – epäiltynä ala-asteikäinen lapsi