Australialainen Charlotte Bosanquet siivoaa hamstraajien koteja ja jakaa tuloksia TikTok-tilillään.
Jo kasvaessaan Charlotte Bosanquet, 20, siivosi vanhempiensa vessaa. Australialaisnuori havaitsi nauttivansa lian karkottamisesta.
Lakia yliopistossa opiskellut Bosanquet päätyi pitämään välivuoden, jotta voisi keskittyä siivousintohimoonsa. Hän kertoo voivansa tienata viikossa lähes 5 000 Australian dollaria, siis noin 3 000 euroa, siivoamalla.
Bosanquet on erikoistunut hyvin likaisiin asuntoihin ja niin sanottuihin hamstrauskoteihin. Nämä hän siivoaa maksutta tai nimellistä korvausta vastaan. Luonnollisesti Bosanquetilla on myös vuonna 2022 perustettu, oma siivousyritys.
Kaaoskoteihin liittyy "suuria väärinkäsityksiä"
Bosanquet rakastaa auttaa ihmisiä, minkä lisäksi hänestä siivoaminen on "terapeuttista". Suomalainen Auri tuli somessa tunnetuksi samanlaisten projektien kautta.
Lue myös: Tähtisiivooja Auri Kananen takoo huikeaa tiliä, vaikka tekee varsinaisen työnsä ilmaiseksi – "Voisi tehdä tosi nopeasti tosi paljon rahaa"
– Sanon aina, että mitä likaisempi, sitä parempi. Muutan ihmisten elämiä isolla tavalla, Bosanquet sanoo.