15-vuotiaan Rubyn kuolemasta on jo kaksi vuotta. Nyt tytön äiti haluaa nostaa somepalveluiden ikärajan 16 vuoteen.
Englantilainen Julie halua nostaa somepalveluiden ikärajan 16 vuoteen. Nainen menetti tyttärensä itsemurhalle; nyt kaksi hänen muuta lastaan kärsii mielenterveyden ongelmista.
Englantilaisäiti syyttää ongelmista osaltaan sosiaalisen median palveluja ja niiden aiheuttamia paineita. Aiemmin tutkimuksissa on selvitetty, että sosiaalisen median käyttö todella masentaa nuoria ja että Facebookin ahkerimpien käyttäjien aivoissa on vähemmän harmaata ainetta.
"Hänellä oli matala itsetunto"
Julien tytär Ruby Seal teki itsemurhan 15-vuotiaana vuonna 2017. Julien mukaan Ruby kasvoi hauskasta, nokkelasta lapsesta teini-ikäiseksi, joka oli epävarma ja monien muiden tapaan aina kiinni älypuhelimessaan.
– Hänellä oli matala itsetunto ja huono itsearvostus. Olen varma, että mikäli sosiaalista mediaa ei olisi olemassa, Ruby olisi edelleen kanssamme, Julie kuvailee 7newsille.
Liittyi sosiaaliseen mediaan jo 12-vuotiaana
Ruby liittyi sosiaaliseen mediaan jo 12-vuotiaana, mutta käytti palveluja aluksi vain Julien valvovan silmän alla. Pian ongelmat kuitenkin alkoivat: tyttö upposi sosiaalisen median maailmaan, jättäytyi pois "tosielämän" menoista ja pohti usein, pitävätkö muut hänestä oikeasti.