Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

12-vuotias poika poimi raketin pään maasta – räjähti käsiin

Ilotulitteista aiheutui tänäkin vuonna silmävammoja.
Ilotulitteista aiheutui tänäkin vuonna silmävammoja. Str / Lehtikuva
Julkaistu 01.01.2016 12:56

MTV UUTISET

Pääkaupunkiseudulla aiheutui eilen seitsemän ilotulitteiden aiheuttamaa silmävammaa. Helsingin seudun yliopistollisen keskussairaalan silmätautien klinikan mukaan uusi vuosi oli vilkkaudeltaan edellisen vuoden kaltainen, mutta vammat olivat vakavampia.

Tähän mennessä klinikalla on hoidettu seitsemän ilotulitteista vammautunutta potilasta. Myös viime vuonna hoidettavia oli Helsingissä seitsemän. Sen sijaan edeltävänä vuonna vammautuneita oli pääkaupunkiseudulla vain yksi.

Silmäklinikan mukaan edistystä on kuitenkin se, että vain yksi vammautuneista on lapsi ja vain yksi katsoja. Kuudesta ilotulitteen sytyttäneestä kukaan ei käyttänyt suojalaseja, ja moni myös jätti noudattamatta muita turvasäännöksiä. Kahdella oli silmälasit, jotka kuitenkin rikkoutuivat. Poikkeuksellisen moni, eli neljä vammautuneista tulitti päihtyneenä. 

Vammoista kuusi tuli ilotulitteista ja yksi padoista. Padasta tullut vamma aiheutui tuotevian takia, sillä pata räjähti heti sytyttäessä. Myös kaksi muuta vammautui tänä vuonna, koska ilotulite räjähti välittömästi sytytettäessä. Kaksi vammaa tuli normaalisti toimineista tulitteista, jotka osuivat ihmisiin – yksi sytyttäjään ja yksi katsojaan. Yhtä tulitteen kappaletta luultiin suutariksi.

Kaikki pääsivät sairaalasta kotiin

Vammautuneista 28-vuotias, 34-vuotias ja 39-vuotias mies saivat haavoja kasvoihinsa sekä silmän vaikean ruhjevamman ja silmänsisäisen verenvuodon. Yhdellä heistä toinenkin silmä vammautui vakavasti, ja toinen sai luisen silmäkuopan sekä kasvojen luiden murtumia.

26-vuotias mies sai keskivaikean silmäruhjeen ja lieviä vammoja toiseen silmään sekä nenään sytytettyään tulitteen kädessä. Toinen keskivaikea ruhje syntyi, kun 53-vuotias mies työnsi turvaan roomalaisen kynttilän sytyttäneen lapsen, jolloin sai itse osuman. 28-vuotias mies sai silmän pintavamman padan lauettua ennenaikaisesti. Hänen hiukset, parta sekä vaatteensa syttyivät tuleen.


Yksi vammautuneista oli 12-vuotias poika, joka sai lieviä pintavammoja poimittuaan maasta räjähtämättömältä näyttäneen raketin pään, joka räjähti käsien lähellä aiheuttaen niihin palovammoja ja syviä haavoja.

Kukaan haavoittuneista ei joutunut jäämään silmäklinikkaan seurattavaksi. 

Lisää aiheesta:

HUS: Itse tehty ilotulite aiheutti vaikean silmävamman – valtaosa aattona loukkaantuneista lapsia ja nuoriaRäjähdepataa sylissä pitäneelle käsivammoja, kuulovamma ja silmäruhje – ylilääkäri kertoi MTV:lle, millaisia vammoja ilotulitteista syntyiUudenvuoden ilotulitteiden aiheuttamat vammat kaksinkertaistuivat – nuorin vammautuneista viisivuotiasIlotulitteet aiheuttivat kuusi silmävammaa Etelä-Suomessa – tällaisissa tilanteissa haaverit sattuivatIlouutinen vuodenvaihteesta: Ilotulitteista vähiten silmävammoja koko 2000-luvulla – yksi alaikäinen loukkaantui maastosta löytämästään raketistaIlotulitepata alkoi tulittaa välittömästi Helsingissä – sytyttäjä sai silmä- ja korvavamman, myös vaatteet roihahtivat
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:55
    Finlandia-palkinto

    Tässä ovat tietokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaat

  • 11:11
    Sää

    Etelän ensilumi näkyy sääennusteessa – "Kaiken meteorologien sanoman voi unohtaa"

  • 10:54
    Sanna Marin

    Asiantuntija Sanna Marinin viestinnästä: "Taustalla suunnitelma, se on aivan selvä"

  • 07:30
    Matti Vanhanen

    Pyöreitä vuosia täyttävällä Matti Vanhasella on sanansa sanottavana Orpon hallituksesta: "Väärään aikaan"

  • 06:01
    Ukrainan sota

    Kysely: Lähes puolet suomalaisista pelkää suursodan alkavan