Tämä on vaativa jälkiruoka, mutta jos haluat tarjoilla todellista luksusta, tämä on taattu menestys. Mansikat voi korvata muilla tuoreilla marjoilla.
Neljälle
- 4 voitaikinalevyä (pakaste)
- 4 dl kermaa (rasvaisuusasteen voi itse valita)
- 2 munankeltuaista
- 1 rkl sokeria
- 1 ½ rkl perunajauhoja
- ½ vaniljatanko
- 1 kananmuna voiteluun
Koristeluun
- tuoreita mansikoita
Valmistusohje
1. Vaniljakreemi: Halkaise vaniljatanko ja kuumenna se sokerin kera kermassa kiehuvaksi kattilassa (ruostumattomasta teräksestä valmistetussa). Lisää samalla sekoittaen munankeltuaiset ja perunajauhot. Anna kattilan olla miedolla lämmöllä kunnes seos on saanut paksun, ilmavan koostumuksen – vatkaa koko ajan voimakkaasti kohti pohjaa, kreemi ei saa kiehua. Nosta vaniljatanko seoksesta ja anna kreemin jäähtyä.
2. Kuumenna uuni 200 asteeseen. Jaa voitaikinalevyt kahtia. Ota taikinapaloista muotilla pyöreät osat ja asettele aina kaksi pyörylää päällekkäin. Leikkaa päällimmäisestä pyörylästä pienempi ympyrä, siitä tulee leivoksen kansi. Penslaa pohjat ja kannet vatkatulla munalla, paista uunissa 10 minuuttia tai kunnes ne ovat kauniin värisiä.
3. Täytä pohjat vaniljakreemillä, laita kannet päälle ja koristele mansikoin.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.