- Kiehauta maito, kerma ja puolet sokerista. Lisää vadelma ja murskaile niitä. Vatkaa keltuaiset ja loput sokerista kevyeksi vaahdoksi. Lisää hiljalleen kuumaa massaa koko ajan sekoittaen. Siirrä kattilaan ja lämmitä 82 asteiseksi. Siivilöi vedelman siemenet pois, kaada yleiskoneeseen ja anna pyöriä rauhassa. Kaada nestemäistä typpeä kunnes koostumus sopiva. Voit myös käyttää jäätelökonetta.
- Laita vadelmat, sokeri ja sitruunan mehu kattilaan ja hauduta noin 30 minuuttia. Siivilöi toiseen astiaan ja anna jäähtyä.
- Sulata suklaa vesihauteessa. Lisää sokeri, kananmuna, oliiviöljy ja vesi. Sekoita. Siivilöi jauhot joukkoon ja nostele tasaiseksi. Älä enää sekoita. Kaada massa pahvimukiin ⅓ osaa ja kuumenna mikrossa noin minuutti lähes täydellä teholla.
