Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Oulu-Kakku, Stefan

MTV OY / Saku Tiainen
Julkaistu 21.09.2022 20:20

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -sarjan kauden toisessa jaksossa kisaajat kertoivat itsestään leivoksien kautta.

Suklaapohja

  • 140 g Voi (huoneenlämpöinen)
  • 120 g Tumma suklaa
  • 3 kpl Kananmuna (huoneenlämpöinen)
  • 140 g Sokeri
  • 1 tl Vaniljauute
  • ripaus suolaa
  • 90 g Sunnuntai erikoisvehnäjauho
  • 45 g Kaakaojauhe
  • 1 ½ tl Leivinjauhe
  • 5 rkl Tervasiirappi
  • Vehnäjauhoja vuokien jauhotukseen
  • Täytteet

Tervamousse

  • 1 ½ dl Vispikerma
  • ½ ps Creamfix
  • 150 g Maustamaton tuorejuusto
  • 5 rkl Tervasiirappi
  • ½ rkl Vaniljasokeri
  • ripaus suolaa

Tyrnimousse

  • 1 ½ dl Vispikerma
  • ½ ps Creamfix
  • 150 g Maustamaton tuorejuusto
  • 60 g Pakastetyrni (kotimainen)
  • ½ rkl Vaniljasokeri
  • ripaus suolaa
  • 1dl Vesi

Kuorrutus

  • 80 g Valkosuklaa
  • 80 g Tuorejuusto (huoneenlämpöinen)
  • 80 g Pakastetyrni
  • 1 dl Vesi
  • 170 g Voi (suolaamaton, huoneenlämpöinen)
  • 50 g Tomusokeri
  • Oranssi pastaväri
  • Pinkki pastaväri
  • Musta pastaväri

Valmistusohje

KAKKUPOHJA: Lämmitä uuni 175 asteeseen. Voitele ja jauhota kolmen irtopohjavuoan (18cm halkaisija) reunat ja kiinnitä vuoan pohjaan leivinpaperin palanen. Sulata suklaa ja voi kattilassa. Vaahdota kananmunat, sokeri, suola ja vaniljauute kuohkeaksi. Sekoita vehnäjauhot, kaakaojauhe ja leivinjauhe keskenään. Kääntele seos sokeri-munavaahtoon. Lisää tervasiirappi. Kääntele joukkoon myös sulanut ja hieman jäähtynyt suklaa ja voi. Jaa taikina kolmeen vuokaan. Paista 30min. Jäähdytä.

TERVAMOUSSE JA TYRNIMOUSSE: Vatkaa 3dl vispikerma löysäksi vaahdoksi. Lisää 1 ps creamfixiä ja vatkaa kovaksi vaahdoksi. Notkista 300g tuorejuustoa. Jaa kermavaahto kahteen kulhoon ja kääntele 150g tuorejuustoa kumpaankin. Sekoita toiseen kermavaahtoon ½ rkl vaniljasokeria ja 5rkl tervasiirappia (tarkista makua). Mausta suolalla. Sulata tyrnit. Paseeraa sulaneet tyrnit ja sekoita ne ja ½ rkl vaniljasokeria toiseen kermavaahtoon. Mausta suolalla.

TYRNI-VALKOSUKLAAKREEMI: Sulata ja paseeraa tyrnit. Laita paseeratut tyrnit takaisin kattilaan ja keitä, kunnes neste on enimmäkseen haihtunut. Anna jäähtyä. Vatkaa huoneenlämpöinen suolaamaton voi kuohkeaksi vaahdoksi. Sulata valkosuklaa vesihauteessa tai mikrossa. Lisää valkosuklaa vähitellen voihin koko ajan vatkaten. Lisää myös huoneenlämpöinen tuorejuusto ruokalusikallinen kerralla koko ajan vatkaten. Lisää samalla tavalla myös paseeratut tyrnit. Lisää lopuksi tomusokeri. Ota kreemistä ½ dl syrjään ja värjää mustalla pastavärillä. Jaa loput kreemistä 2 osaan ja värjää toinen oranssilla ja toinen pinkillä pastavärillä.  

SOKERIKORISTEET: Laita sokeri, tervasiirappi ja vesi kattilaan. Kuumenna keskilämmöllä 150 asteeseen. Kaada seos silikonialustan tai leivinpaperin päälle, lisää musta pastaväri, sekoita ja levitä sitä lastan tai paletin avulla. Anna kovettua ja murra siitä 12 pientä palasta. 

KAKUN KOKOAMINEN: Aseta ensimmäinen kakkupohja kakkualustan päälle. Levitä tyrnimousse ensimmäiselle pohjalle. Laita keskimmäinen pohja päälle. Levitä tervamousse tälle pohjalle. Laita viimeinen pohja päälle. Levitä oranssi tyrni-valkosuklaakreemi toiselle puolelle ja pinkki kreemi toiselle puolelle kakkua. Häivytä värien rajat ja tasoita kakun pinta ja reunat. Laita musta tyrni-valkosuklaavoikreemi pursotinpussiin ja pursota ohuella pyöreällä tyllalla Toripolliisin kakun keskelle. Voit käyttää tähän etukäteen leikatun kaavan avuksi. Koristele kakku sokerikoristeilla. 

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Pala kakkua, Juulian reseptiKoko Suomi leipoo: Black, Pink & Gold, TiiaKoko Suomi leipoo: Lapsuuden klassikko – Kimble! OonaKoko Suomi leipoo: Mansen kiakkotaistelu, TanjaKoko Suomi leipoo: Luonnon helmassa -kakku, SamiKoko Suomi leipoo: Marin jouluinen lumituisku
Koko Suomi leipoo -reseptitLeivontaLeivontaMakeat leivonnaisetJälkiruoat

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo -reseptit
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti