Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Kiisseliä kakussa

Julkaistu 11.11.2019 20:30

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -ohjelman viidennen kauden ensimmäisessä jaksossa kilpailijoiden tuli valmistaa lapsuudesta tuttu leivonnainen.

Sokerikakkupohja

  • 1 lasi (n. 5 kananmunaa)
  • 1 lasi (n. 250 g sokeria)
  • 1 lasi (n. 250 g erikoisvehnäjauhoja)
  • Perunajauhoja
  • 1 tl Vaniljasokeria
  • 1/2 tl Leivinjauhetta

Täyte "marjakiisseli"

  • 300 g tuoreita mansikoita
  • 300 g tuoretta raparperia
  • 2-3 rkl perunajauhoa (sekoita 0,5dl vettä)
  • 1,5 dl sokeria
  • 1 tl vaniljasokeria
  • 2 dl vettä

Tuorejuustotäyte

  • 300 g Philadelphia tuorejuustoa maustamatonta
  • 100 g voi (huoneenlämpöistä)
  • 200 g tomusokeria
  • 1 kpl vaniljatanko
  • 1 kpl lime

Kakkujen kostutukseen

  • 2 dl raparperimehua

Koristeluun

  • 200 g raparperia
  • 1 dl sokeria
  • 1 tl vaniljasokeria
  • 1 litra tuoreita mansikoita
  • 1 dl tomusokeria
  • Nippu minttua

Valmistusohje

SOKERIKAKKUPOHJA: Sokerikakkupohja tehdään lasi-tyylillä, viiden kananmunan taikinaksi. Mittaa lasiin 5 kananmunaa ja sen jälkeen toisiin laseihin yhtä paljon sokeria ja jauhoja. Jauhojen suhde on tässä taikinassa 90% erikoisvehnäjauhoja ja 10% perunajauhoja. Vaniljasokerin voit lisätä sokerin sekaan ja leivinjauheen jauhoseokseen. Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi, paksuksi vaahdoksi monitoimikoneessa tai sähkövatkaimella. Kun seos on valmis, lisää jauhot siivilän läpi kolmessa erässä, nuolijalla varovasti sekoittaen. Voitele voilla tai vuokaspraylla kakkuvuoat ja jaa taikina vuokiin. Paista uunin alatasolla 175 asteessa noin 20-25 minuuttia tai kunnes puutikku tulee kuivana ulos. Anna jäähtyä hetki vuoissa, ja nosta pohjat sitten jäähtymään kakku ritilän päälle.


TÄYTE ”MARJAKIISSELI”: Pilko raparperi ja mansikat. Mittaa kattilaan vesi ja sokeri ja lisää marjat. Anna kiehua miedolla lämmöllä ja lisää sekaan perunajauhot veden seassa ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Tarkista maku. Kiisseli saa jäädä paksuksi, koska se tulee kakun täytteeksi. Siirrä levyltä jäähtymään, kun kiisseli on pulpahtanut ja perunajauho kypsynyt.

TUOREJUUSTOTÄYTE: Sekoita monitoimikoneessa voi ja tomusokeri. Lisää tuorejuusto. Halkaise vaniljatanko ja kaavi puolikkaan vaniljatangon siemenet sekaan. Raasta limenkuori ja lisää n. 1tl limekuorta täytteen sekaan. Siirrä pursotinpussiin kylmään odottamaan.

KORISTELUUN: Irrota mansikoista kannat. Kuori raparperi ja leikkaa siitä pituussuunnassa pitkiä lastuja. Valuta ylimääräinen neste, siirrä raparperit kulhoon ja kaada päälle sokerit ja sekoittele. Anna raparperien maustua vähintään puoli tuntia. Valuta ne kevyesti talouspaperin päällä.

KAKUN KOKOAMINEN: Leikkaa kakkupohjat kahteen osaan (sinulle tulee 4 kakkulevyä). Kostuta kakkupohja pullasudilla kevyesti raparperimehulla. Pursota kakkulevyn reunoille kerros tuorejuustoa, ja lisää kakun keskelle kiisseliä. Jatka kahteen seuraavaan kerrokseen sama. Levitä kakun päälle kerros tuorejuustotäytettä. Voit tasoittaa kevyesti kakkulastalla tuorejuuston kakun pintaan, mutta sen ei tarvitse kokonaan peittyä. Kierrä raparperi siivuista pieniä ympyränmuotoisia kekoja kakun päälle. Keon keskelle lisää mansikka ja jokaisen kekoon yksi tai kaksi mintunlehteä. Koristele tomusokerilla.

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Muorin suklaaunelma, Merjan reseptiKoko Suomi leipoo: Kesäinen marenkiunelma, Merjan reseptiKoko Suomi leipoo: Pala rakkautta (suklaakakku) Koko Suomi leipoo: Mansikkapaistos 2.0Koko Suomi leipoo: Mummolan raparperi-mansikkapiirakka & vaniljakastikeKoko Suomi leipoo: Kesäinen raparpericurdilla höystetty britaleivos
Koko Suomi leipooKoko Suomi leipoo -reseptitLeivontaLeivontaMakeat leivonnaisetJälkiruoat

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo -reseptit

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti