Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Koko Suomi leipoo: Annen Vadelmakätkö

Julkaistu 24.01.2022 20:35

MTV LIFESTYLE

Koko Suomi leipoo -sarjan kolmannessa jaksossa tehtävänä oli loihtia kakku, jonka sisälle on piilotettu jokin rakenne tai kuvio.

Kakkupohja

  • 3 kananmunaa
  • 120 g sirosokeria
  • 30 g intiaanisokeria
  • 50 g Valio voi, sulatettu
  • 120 g Valio kuohukermaa
  • 200 g Valio tuorejuustoa, maustamaton
  • 50 g Valio ranskankermaa
  • 240 g Sunnuntai erikoisvehnäjauhoja
  • 25 g mantelijauhoja
  • 50 g mantelirouhetta
  • 1 ½ tl leivinjauhe
  • 1 tl vaniljauute
  • 1 tl sitruunamehua
  • 10 g karpalo-puolukkajauhetta
  • vuokaspray

Vadelmahyydyke

  • 600 g vadelmaa, tuore
  • 2 rkl tomusokeria
  • 2 rkl vettä
  • 12 liivatelehteä
  • 100 g valkosuklaa

Valkosuklaa-vadelmakreemi

  • 200 g Valio voi, huoneenlämpöinen
  • 260 g sulatejuustoa
  • 500 g Valio tuorejuustoa, maustamaton
  • 350 g valkosuklaa
  • 80 g tomusokeria
  • 2 tl vaniljasokeria
  • 150 g vadelmaa, tuore
  • 50 g punaherukka, tuore
  • 1—2 limen raastettu kuori (maun mukaan)
  • 1½ rkl limen mehua
  • ½ - 1 rkl minttua, hienonnettu (maun mukaan)
  • 2 kpl liivatelehteä

Paahdetut mantelit

  • 25 g mantelia, kuorittu
  • 1 tl vettä
  • 0,5 rkl fariinisokeria
  • ripaus inkiväärijauhetta

Kuivatut omenalastut

  • 2 pientä omenaa
  • 1 rkl sitruunamehua
  • 3 rkl sirosokeria

Koristekukat

  • 30 g sokerimassaa, valkoinen
  • kultaista tomuväriä
  • kaulitsemiseen maissitärkkelystä

Kostutukseen

  • 1 dl Valio kevytmaitoa
  • 1 tl vaniljasokeria

Koristeluun

  • 1 dl vadelmaa, tuore
  • 0,5 dl mantelirouhetta

Valmistusohje

VALMISTA KAKKUPOHJA: Vatkaa munat ja sokerit vaahdoksi. Lisää sulatettu ja jäähtynyt voi, kerma, tuorejuusto, ranskankerma, vaniljauute ja sitruunamehu. Sekoita keskenään vehnäjauho, mantelijauho, leivinjauhe, mantelirouhe ja marjajauhe. Lisää jauhoseos taikinaan ja sekoita käännellen. Voitele kaksi halkaisijaltaan 18 senttistä vuokaa. Laita pohjalle leivinpaperi. Jaa taikina vuokiin ja paista pohjia 175 asteessa 30- 35 minuuttia. Jäähdytä hetki ja kumoa kakut ritilän päälle jäähtymään.

TEE VADELMAHYYDYKEPALLOT: Laita liivatteet likoamaan kylmään veteen. Voitele silikonisen puolipallomuotin kolot (6-7 koloa) sulalla suklaalla ja laita kylmään. Yhdistä vadelmat ja tomusokeri, soseuta. Sulata lionneet liivatelehdet pieneen määrään lämmitettyä sosetta ja lisää sitten loppusose. Jaa sose muotin koloihin. Laita kylmään hyytymään.

VALMISTA KUIVATUT OMENALASTUT: Pese omenat ja leikkaa niistä veitsellä hyvin ohuita viipaleita. Sivele viipaleet kevyesti sitruunamehulla ja ripota pintaan sokeria. Paista 175 asteessa noin 30 min, kunnes siivujen reunat käpertyvät hiukan. Käännä siivuja paiston puolivälissä. Jos siivut eivät ala kuivua, säädä uuni kiertoilmalle ja vähennä lämpötilaa noin 20 astetta.  Varo, ettei siivut pala. Nosta kypsyneet siivut ritilän päälle jäähtymään (kovettuvat vielä siinä). 

VALMISTA KORISTEKUKAT: Kaulitse sokerimassa ohueksi levyksi. Ota siitä muotilla kukkia ja muotoile terälehtiä pallopäisellä työkalulla sekä muotoilutikulla. Paina kukkien keskustaa pallopäällä pehmeän muotoilusienen päällä, jolloin kukat saavat muotoa. Sivele kukkien keskustaan tomuväriä. Jätä kuivumaan.

VALMISTA TÄYTE: Laita liivatteet likoamaan kylmään veteen. Vatkaa voi ja tuorejuusto vaahdoksi, lisää sulatejuusto, tomusokeri ja vaniljasokeri. Lisää sulatettu, jäähtynyt valkosuklaa ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Ota massasta noin 1/3 erilleen kuorrutusta varten. Soseuta 1/3 vadelmista sekä punaherukat ja paseeraa ne siivilän läpi. Lisää marjasoseeseen limen raastettu kuori ja hienonnettu minttu ja lisää sose täytemassaan. Lämmitä limen mehu ja lisää siihen liotetut liivatelehdet. Lisää liivateseos ohuena nauhana hyvin sekoittaen massan sekaan.

KAKUN KOKOAMINEN: Kokoa kakku kakkupahvin päälle (joko vuokaan tai käytä reunakalvoa). Jos kakkupohja on kupera, leikkaa siitä ohut ”hattu” pois. Kostuta pohja vaniljamaidolla. Sivele ohut kerros täytettä pohjan päälle. Lisää sitten vadelmahyydykepallot renkaaksi kakun sisään (jätä ulkoreunaan noin kaksi senttiä tilaa). Pursota täytemassaa pohjan ja pallojen päälle niin, että ne peittyvät. Ripottele täytemassan päälle vadelmia ja paina niitä kevyesti massaan.  Kostuta toinenkin pohja ja nosta se massan päälle. Nosta kylmään hyytymään.

VALMISTA PAAHDETUT MANTELIT: Paahda koristemantelit. Laita aineet pannulle ja paista niitä käännellen, kunnes sokeri karamellisoituu, mantelit saavat vähän väriä ja tunnet mantelisen tuoksun. Varo, ettei mantelit pala. Jäähdytä.

KORISTELE KAKKU: Kuorruta tuorejuusto-valkosuklaaseoksella ja tasoita sivut raapan tai palettiveitsen avulla.  Vedä sivureunoihin aaltokuviota palettiveitsen avulla pyörivän alustan liikettä hyödyntäen. Pursota kakun päälle viisi ruusuketta. Laita ruusukkeiden väliin pystyyn omenasiivu, tuoreita vadelmia, paahdettuja manteleita ja sokerimassakukkia. Ripottele kevyesti mantelirouhetta koristeiden sekaan.

Lisää aiheesta:

Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan reseptiKoko Suomi leipoo: Ebban juustokakku, Harrietin reseptiKoko Suomi leipoo: Kupliva suklaa-taatelikakku, LauraKoko Suomi leipoo: Annin Neiti kesäheinän syntymäpäiväkakkuKoko Suomi leipoo: Annen RaparperiunelmaKoko Suomi leipoo: Annen ”Kahvin ja suklaan suloinen liitto”
Koko Suomi leipoo -reseptitLeivontaLeivontaMakeat leivonnaisetJälkiruoat

Tuoreimmat aiheesta

Koko Suomi leipoo -reseptit
  • 10.6.13:58
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Kesäheinän juhlakattaus, Sarahin resepti

  • 10.6.13:35
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Juhannusjuhlat, Johannan resepti

  • 5.6.14:18
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Keskikesä saaristossa, Ilonan resepti

  • 5.6.12:55
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: ”Sweet and savoury” -tartaletit, Sarahin resepti

  • 5.6.12:37
    Koko Suomi leipoo

    Koko Suomi leipoo: Raparperikerkkis, Lauran resepti