Kananmaksa on loistava raaka-aine moniin maukkaisiin ruokiin. Kauppahalleista saa ostettua kananmaksaa grammoissa tai miksei kiloissa! Maksa ja sienet ovat klassinen yhdistelmä, joka tässäkin reseptissä takaa hyvän lopputuloksen.
- Ruokavalio: Kananmunaton, Laktoositon
Neljälle
- 400 g kananmaksaa
- 4 salottisipulia
- 200 g herkkusieniä
- 25 g voita
- suolaa ja jauhettua valkopippuria
- 2 tl vehnäjauhoja
- 1 dl valkoviiniä
- 2 dl lihalientä
Tarjoiluun
- keitettyä jasmiiniriisiä
Valmistusohje
1. Kuori ja hienonna salottisipuli. Puhdista ja paloittele sienet isoiksi paloiksi. Paloittele maksa ja ruskista se hyvin voissa kuumalla pannulla. Mausta suolalla ja pippurilla, laita maksanpalat kattilaan.
2. Ruskista sienet samassa pannussa ja lisää salottisipuli paistamisen loppua kohti. Sekoita kunnolla ja paista vielä muutama minuutti. Lisää sieniseos maksakattilaan. Puuteroi päälle vehnäjauhoja ja sekoita.
3. Kaada viini ja liemi kattilaan ja sekoita. Kuumenna kiehuvaksi. Alenna lämpöä ja anna poreilla pari minuuttia. Tarjoile tuoksuvan, vastakeitetyn jasmiiniriisin kera.
Aiheeseen liittyvää:
Makuja-videot
Parhaat ruokaohjelmat
-
MasterChef Suomi
MasterChef-keittiön valtaavat amatöörikokit! Satojen hakijoiden joukosta valitut, Suomen parhaat kotikokkaajat havittelevat liekinkuumaa MasterChef Suomi -arvonimeä ja 10.000 euron rahapalkintoa. Riittävätkö taidot kelloa vastaan kokatessa miellyttämään tuomaristoa? Uudella kaudella Kape Aihisen seuraksi tuomarikolmikkoon liittyy kaksi huippukokkia, Henri Alén sekä vaikuttavan kansainvälisen uran luonut Helena Puolakka.