Ina Gartenin pasta arrabbiata -kastike
Televisiokokki Ina Garten paljastaa parhaan pasta arrabbiata -kastikkeen reseptin. Testaa ja ihastu!
Ainekset
- ½ dl ekstraneitsytoliiviöljyä
- 2-3 kokonaisen valkosipulin kynnet
- 2 tölkkiä kokonaisia kuorittuja säilyketomaatteja (mieluiten San Marzano)
- 2 tl fenkolinsiemeniä
- 1 tl chilihiutaleita
- n. 1 dl kuivaa italialaista punaviiniä, esim chiantia
- 1 tl jauhettua mustapippuria
- ½ tl suolaa
- Lisäksi
- Tuoretta basilikaa
Valmistusohje
Pasta arrabbiata -kastike valmistuu näin:
- Lämmitä oliiviöljy kannellisessa kattilassa keskilämmöllä. Lisää kuoritut valkosipulinkynnet ja kuullota, kunnes ne pehmenevät ja saavat hieman väriä, noin 8 minuuttia. Varo, ettei valkosipuli pääse palamaan.
- Laita sillä välin tomaatit tehosekoittimeen noin 30 sekunniksi. Nostele reikäkauhan avulla joukkoon pehmenneet valkosipulit ja hienonna pikaisesti tehosekoittimen pulse- eli sykäystoiminnalla.
- Lisää tomaattikastikeseos kattilaan, jossa on valkosipuleista yli jäänyt valkosipuli. Lisää fenkolinsiemenet, chilihiutaleet, punaviini, mustapippuri ja suola. Kiehauta keskilämmöllä. Anna pulputa rauhassa kannen alla, alhaisella lämmöllä noin 30 minuuttia.
- Sammuta liesi ja sekoita joukkoon tuoretta basilikaa. Maista ja mausta lisää, jos tarve. Tarjoile pastan kanssa. Viimeistele halutessasi parmesaaniraasteella.