Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Yllättävä oluthitti Euroopassa: Käytetään jopa palautusjuomana – paitsi Suomessa

Alkoholittomat oluet ovat suosittuja juomia ympäri Eurooppaa.
Alkoholittomat oluet ovat suosittuja juomia ympäri Eurooppaa.Shutterstock
Julkaistu 20.07.2015 11:57

MTV LIFESTYLE

Alkoholittomat oluet ovat yllättäen viime vuosina kasvattaneet suosiotaan ympäri Eurooppaa. Suomessa alkoholitonta olutta nautitaan lähinnä ruokajuomana.

Taloustutkimuksen toteuttaman kyselytutkimuksen mukaan lähes joka toisen suomalaisen mielestä alkoholiton olut sopii parhaiten ruokajuomaksi. 

Maailmalla suosittu palautusjuoma

Kyselytutkimuksen mukaan naiset pitävät alkoholitonta olutta ruoka- ja saunajuomaksi sopivana miehiä enemmän. Miehet taas pitävät alkoholitonta olutta hyvänä janojuomana.

Myös voimistuva hyvinvointi- ja terveystrendi suosii vähäkalorisia ja matala-alkoholipitoisia juomia. Maailmalla alkoholiton olut on suosittu palautusjuoma, mutta Suomessa trendi ei ole ainakaan vielä noussut suureen suosioon.

Mikseivät alkoholittomat oluet menesty Suomessa?

Alkoholittomien oluiden kulutus on Suomessa pientä, vain alle puoli prosenttia kaikesta oluenkulutuksesta. Meillä alkoholittomien juomien suosiota hidastaa muun muassa muuhun Eurooppaan verrattaen korkea verotus.

Suomessa alkoholitonta olutta verotetaan virvoitusjuomaveron mukaan, eli 22 senttiä litralta. Verotus on samaa tasoa ykkösoluen veron kanssa.

– Saksassa ja Espanjassa alkoholittomien oluiden myynti on kasvanut 2010-luvulla rajusti. Meillä kova verotus jarruttaa alkoholittoman oluen suosion kasvua. Verotuksella pitäisi suosia mietojen juomien kulutusta, eikä päinvastoin, toteaa Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton toimitusjohtaja Elina Ussa.

Saksassa alkoholittoman oluen osuus on 5 prosenttia oluenkulutuksesta, Espanjassa jopa 10 prosenttia.

Olutvalikoima monipuolistunut Suomessa

Suomalaisten oluenkulutus on kuitenkin muutoksessa ja alkoholittomien juomien kulutuksen ennustetaan kasvavan. Kaiken kaikkiaan olutvalikoima on Suomessa monipuolistunut kovasti viime vuosina. Kotimaisten oluiden valikoima ruokakaupassa ei ole koskaan aiemmin ollut näin laaja.

Taloustutkimus toteutti suomalaisten alkoholi- ja virvoitusjuomien osto- ja kulutuskäyttäytymistä selvittäneen tutkimuksen kesäkuussa 2015. Tutkimuksen tilaajana oli Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto. Tutkimukseen vastasi 1162 henkilöä Taloustutkimuksen Internet-paneelissa. 

Lisää aiheesta:

Olut maistuu Suomessa yhä entistä vähemmän – nyt myös lonkeroissa tapahtunut käänneHittioluen suosiolle ei näy loppua – valmistajat kertovat, millaiset juomat menevät nyt kaupaksiJuotko sinäkin? Olut, josta on tullut selvä hitti Suomessa: "Kehittynyt huomattavasti"Känni ei kiinnosta – alkoholittoman oluen suosio kasvaa nopeastiSuomalaiset ovat puhuneet: Tässä on paras olut kesäksi – ylivoimainen ykkönenMyynti tuplaantunut viidessä vuodessa – Hartwall nimeää yhden selkeän juomatrendin
Makuja

Tuoreimmat aiheesta

Makuja
  • Eilen16:59
    Juomat

    "Olutsekoilulle" stoppi: Vanha suosikki on taas hitti

  • Eilen13:38
    Ruoka

    Täydellisen meheviä broilerinfileitä: "Paras tapa valmistaa"

  • Eilen08:22
    Kahvi

    Kahvissa piilee yllättävä terveyspommi: "Moni ei hyödynnä"

  • 2.11.17:44
    Ruoka

    Erikoinen suolakurkku hämmensi suorassa lähetyksessä – mikä on suolakurkun ja maustekurkun ero?

  • 2.11.10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä