Unohda sushit ja falafelit, sillä nyt ovat muodissa latinolaiset maut. Suomen Top Chefiksi 2013 kruunattu kokki Kira Weckman kertoo miksi.
Katuruoka ja ruokarekat ovat viimeistään nostaneet latinoruoan ihmisten tietoisuuteen.
Eteläamerikkalainen latinoruoka ei todellakaan tarkoita pelkästään tortilloja, vaan uskomattoman määrän erilaisia makuelämyksiä pitkään haudutetuista lihoista maukkaisiin jälkiruokiin.
"Ihmiset haluavat kokea jotain uutta"
Aivan yksiselitteistä latinoruoan määritteleminen ei ole, sillä Latinalaisen Amerikan maiden ruoat saattavat erota paljonkin toisistaan.
– Jokaisella maalla on paljon omia perinneruokia. On siis olemassa paljon kaikkia ruokia mitä emme ole vielä saaneet maistaa, Kira Weckman kertoo.
Juuri tämän ainutlaatuisen ruokaperinteen vuoksi Weckman uskookin latinomakujen nousseen niin suureen suosioon. Ihmiset haluavat kokea jotain uutta ja ainutlaatuista.
– Aasialaista ruokaa on Suomesta saanut jo pitkään, mutta latinoruokia vähemmän, Weckman toteaa.
Ehkä kuitenkin jo lähitulevaisuudessa latinolaisravintolat valtaavat Suomen ja pääsemme nauttimaan uusista ruokalajeista.

