MTV:n henkilöstöruokalassa keittiöapulaisena työskentelevä Jose Angel Sanchez de la Rosa antaa loistavan esimerkin kaikille suomalaisille, kuinka omasta työstään voi todella nauttia.
Maikkarin henkilöstöruokala Ukulin tiskinurkasta raikaa lounasaikaan iloinen lauleskelu. Astioitaan palauttava ruokailija ei välttämättä saa lyriikoista juurikaan selvää, eikä sävelkulkukaan välttämättä avaudu hanojen suhistessa ja lautasten kilistessä. Yksi asia on kuitenkin selvä: tiskinurkan ohi ei voi kulkea hymyilemättä. Keittiöapulaisena työskentelevä Jose Angel Sanchez de la Rosa lauleskelee astioita tiskatessaan niin antaumuksella, että paatuneemmankin ruokailijan suupielet kääntyvät väkisin hymyyn.
Pääsi ehdokkaaksi ravintola-alan Oscareihin
Dominikaanisesta tasavallasta Suomeen muuttaneen Josen massasta erottuva asenne työtään kohtaan on noteerattu myös muualla kuin maikkarilaisten keskuudessa. Laulava tiskarimme valittiin nimittäin tänä vuonna hotelli-, ravintola- ja cateringalan Pro-gaalaehdokkaaksi.
"Sillä ei ole väliä, mitä teet työksesi, vaan miten asennoidut siihen."
Pro-gaalaa kutsutaan ravintola-alan Oscar-gaalaksi ja tapahtumassa palkitaan vuosittain alan parhaimmistoa. Ehdolla on ammattilaisia monesta eri kategoriasta aina huippuravintoloista suurtalouskeittiöihin. Jose Angel Sanchez de la Rosalle ehdokkuus tuli puoliksi yllätyksenä.


