Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Lifestyle
Makuja-sivujen kansikuva
Makuja
Etusivu
Ruokauutiset
Reseptit
Reseptihaku
Halpa vs. kallis
Koko Suomi leipoo

Tampereen ravintolahistoria - kerro muistosi

Julkaistu 08.12.2017 13:07

Olen haaveillut pitkään Tampereen ravintolahistoriikin keräämistä ravintoloiden nimien tasolla. Mitkä ravintolat ovat olleet kulloisessakin osoitteessa ja milloin?

Pyörittelin muutaman kerran mielessäni tapoja tutkia asiaa. Sanomattakin selvää, etten pystyisi siihen yksin kuin marginaalisella tasolla ja tieto täytyy kerätä mahdollisimman monelta ihmiseltä.

Memphis, Hämeenkatu 3

Viime viikolla keksin helpon tavan laittaa projekti käyntiin. Olin ajatellut kiertäväni Tampereen keskustan läpikotaisin kuvaten jokaisen liiketilan ja keräten Facebookissa kuvien alle ihmisten muistot kyseisestä paikasta. Sitten tajusin, että ei tarvitsekaan lähteä rämpimään loskaan, vaan voi hoitaa homman kotisohvalta. Google Mapsin kautta keräsin 180 kuvaa ja laitoin projektin spontaanisti julki. Kehitetään sitä sen edistyessä. Ensimmäisen vaiheen järkevyyden takia rajasin alueen Tampereen keskustaan ja sen liepeille. Ja vain Facebookiin.

Homma lähti käyntiin todella vauhdilla, mitä toisaalta odotinkin. Kaikilla tamperelaisilla ja Tampereella aikaa viettäneillä on jotain muistoja ravintoloista.

Pulse, Puutarhakatu 21

Tarkoituksena on kerätä seuraavaksi kommenteista ravintoloiden nimet talteen ja tehdä listaus, jota täydennetään lisätiedon kertyessä. Ensimmäinen haaste on saada raflat oikeaan järjestykseen. Suurin haaste olisi löytää kullekin paikalle vuosiluvut. Uskon siinäkin joukkoistuksen voimaan ja myös Hotelli- ja ravintolamuseo tarjosi apuaan.

Senssi, Pirkankatu 8

Aineistoa on jo paljon, mutta valitettavasti ankara flunssa romutti tämän viikon kaiken tuottavan tekemisen. Ehkäpä viikonloppuna olisin tarpeeksi tolpillaan. Lisää tietoa tarvitaan vielä paljon, joten pyydän sinuakin mukaan kertomaan muistosi. Kommenteissa saa kertoa muutakin kuin paikannimiä, mitä vain muistoja kyseisen sijainnin ravintoloista.

Linkki Facebookin albumiin: Tampereen ravintolahistoriikki

Tästä tulee hyvä.

PS. Toimin 1998-2002 City- ja Aktivist-lehtien kaupunkitoimittajana kirjoittaen ravintoloista, kulttuurista ja ihmisistä. Ohessa niiltä ajoilta kuvia nyttemmin sulkeneista ravintoloista. Sori, jos osuit mukaan kuvaan. :)
Pääkuvassa Katupoika, Aleksanterinkatu 20

Colorado, Koskikeskuksen joenranta

Café Europan yläkerta, Aleksanterinkatu 29

Vanha Diiva, Tuomiokirkonkatu 17

Crazy Horse, Kirkkokatu 10

Grand Star, Hämeenkatu 10

Lisää aiheesta:

Helsingin uusi hittiharrastus sopii suomalaiseen mielenmaisemaan: "Helppo ja turvallinen tapa olla tekemisissä muiden kanssa mutta samalla olla hiljaa”Kiitokset 8 vuodesta, eiköhän vedetä toiset muualla!Suosituimmat postaukset 2019 ja muuttoilmoitusTammelantori – agraariajan jäänne keskellä TamperettaTamperrada 2018 - nappaa pintxo-vinkit!The Helsinki Book
Tampereravintolahistoriaravintolahistoriikki

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 02.11.201921:36
    Piemonte

    Ravintola-arvostelu: Puisto, Tampere feat. Fernanda Giamellon piemontelainen illallinen

  • 24.09.201908:51
    ravintola-arvostelu

    Ravintola-arvostelu: Dabbal, Tampere – Wolfberger-viinintekijäillallinen

  • 24.07.201913:21
    mielipide

    Tammelantori – agraariajan jäänne keskellä Tamperetta

  • 18.06.201908:53
    Henrik's

    Ravintola-arvostelu: Henriks, Tampere

  • 17.06.201911:30
    ravintola

    Brunssivinkki kesälle: Ravintola Viikinsaari, Tampere