Väitöstutkimuksen mukaan amarantin, kvinoan, kanihuan ja lupiinin siemenistä valmistettu jauho voi mullistaa snack-tuotteiden markkinat tulevaisuudessa. Jauholla saatetaan tulevaisuudessa korvata myös lihatuotteita.
Perjantaina tarkastettavan suomalaisen väitöstyön mukaan suomalaisille hieman tuntemattomampi ruohovartinen kasvi, kanihua, on elintarvikealan näkökulmasta lupaava raaka-aine. Uskotaan, etttä tulevaisuudessa kanihuan avulla epäterveellisiksi parjattujen snack-tuotteiden ravintoarvoa voidaan parantaa.
Kanihua-jauho tekee snack-tuotteista terveellisempiä?
Väitöstutkimus osoittaa, että amarantin, kvinoan, kanihuan ja lupiinin siemenistä valmistettu jauho parantaa maissipohjaisten snack-tuotteiden ravintoarvoa. Näillä jauhoilla tuote tulee myös rapeammaksi. Aliarvostettu kanihua-jauho toimi yllättävän hyvin maissipohjaisten napostelutuotteiden raaka-aineena.
TIESITKÖ? Amarantti, kvinoa ja kanihua ovat Etelä- ja Keski-Amerikassa viljeltyjä, viljan tapaisia kasveja, joiden siemenet ovat gluteenittomia. Siemeniä on saatavilla Suomessa monissa erikoismyymälöissä. Kvinoaa viljellään jo Suomessa, ja kanihuan viljelyä on testattu täällä pienimuotoisesti.
– Suomessa näitä siemenjauhoja voitaisiin käyttää snack-tuotteiden lisäksi esimerkiksi leivonnassa. Kanihuasta voidaan tehdä myös lihaa korvaavia tuotteita, kun siihen lisätään kananmunanvalkuaista ja mausteita, maisteri Jose Martin Ramos Diaz Helsingin yliopiston maatalous-metsätieteellisestä tiedekunnasta.
Tutkimuksessa havaittiin, että jopa 50 prosenttia amaranttia, kvinoaa ja kanihuaa sisältävät tuotteet olivat yhä huokoisia ja rapeita. Näiden siementen teknologisista ja aistinvaraisista ominaisuuksista on tutkimusta vasta vähän. Erityisesti siementen terveysominaisuudet kiinnostavat tutkijoita.
